Русите, по мобилизацијата, купуваат книги за нацистичка Германија

Русите сѐ повеќе купуваат книги за нацистичка Германија и Втората светска војна откако претседателот Владимир Путин нареди делумна мобилизација на цивилните резервисти за војната во Украина.

Продажбата на книги за Втората светска војна порасна за 20% и покрај вкупниот пад на продажба на книги ширум Русија, пишува Комерсант, повикувајќи се на податоци од водечки книжарници и издавачки куќи.

„Луѓето се обидуваат да бараат каде можат да најдат убедлива метафора или алегорија која ќе им овозможи да сфатат нешто за денешното време“, вели книжевната критичарка Галина Јузефович.

Продажбата на книгата „Германска војна: Нација под оружје, 1939-1945“ на Николас Старгард, која истражува како германските граѓани ги доживувале воените настани, петпати порасна откако најавата за мобилизација на 21 септември.

Интернет книжарницата Литара пријави 17 пати зголемена продажба на книгата.

Издавачката куќа Алпина соопшти дека е забележано зголемување на продажбата на книгата „Да за животот: И покрај сѐ“ од Виктор Франкл за 40%. Станува збор за книга кога ја опишува психологијата на престој во концентрационен логор. Виктор Франкл е еврејски психијатар од Виена кој во 1942 година завршил во концентрационен камп. Откако по три години излегол од таму, објавил неколку книги за неговото искуство.

Најавата на делумна мобилизација во Русија предизвика протести во неколку региони и масивен бран на иселувања од земјата. По хаосот што настана, Путин призна „грешка“ во процесот, пишува Moscow Times.

реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

Која храна докажано го намалува нивото на холестерол?

Read more

Книги

Павлина Атанасова вечерва ја промовира стихозбирката „Карпа во морето“  

Read more

Кога Лидија на Зоки Поки би пораснала и би станала поетеса

Read more

Марија Велинова в сабота ја промовира стихозбирката „Омарнина што омалаксува“

Read more

КАЈГАНА препорака за читање: „Не одам никаде“ од Румена Бужаровска

Read more
 

Магазин

Неколку трикови за чистење на кадата без абразивни хемикалии

Читај повеќе

Избришете го нејзиниот број: Типови на „пријателки“ кои не ви требаат во животот

Читај повеќе

Како да ги научите децата правилно да ја користат технологијата?

Читај повеќе

Симптоми на рак на панкреасот што може да се појават неколку месеци пред дијагнозата

Читај повеќе

Пет хороскопски парови кои се најдобри бизнис партнери

Читај повеќе
  • play_arrow

4 вежби без опрема што ќе ви го трансформираат целото тело за само 4 недели

Читај повеќе
  • play_arrow

Работи што е тешко да ги правиш додека трчаш

Читај повеќе

Како правилно се чистат екраните?

Читај повеќе
  • play_arrow

Трикови за шминкање со Дејвид Бекам

Читај повеќе