Русите сакаат да делат превоз во вселената со Американците

Вселенските агенции на Русија и САД, Роскосмос и НАСА, се во преговори за меѓусебно обезбедување места на летовите до Меѓународната вселенска станица.

Ова го изјави Анатолиј Красников, претставник на Роскосмос во Казахстан.

„Зборуваме за ситуации кога руските космонаути ќе летаат на американски вселенски бродови, а американските астронаути ќе продолжат да летаат со наши вселенски летала. Јасно е дека ова претставува итна потреба, имајќи предвид дека гледаме дека има нов систем на префрлање човечки екипаж до МВС“, изјави Красников на прес-конференција.

Пред неколку дена, во заеднички потфат, астронаути на НАСА слетаа на МВС во леталото Crew Dragon на приватната компанија SpaceX.

Членовите на екипажот на МВС мора да бидат способни да ракуваат и со руски и со американски транспортни системи за да си обезбедат меѓусебна поддршка, рече Красников, истакнувајќи дека има интерес од двете страни.

Во име на Роскосмос, Красникот им честиташе на американските колеги за успешното лансирање.

„Им честитаме од срце, тоа е навистина голем успех за нив и нешто фантастично“, рече Красников.

реклама

Не може да ги надмудрите луѓето родени во овие 3 хороскопски знаци

Read more

Се самоуби внукот на Елвис Присли, Бенџамин Кео

Read more

Казна затвор 19 години за Ангела Ѓорѓиевска за убиството на Пино

Read more

Гејтс: Лекот и вакцините треба да бидат достапни за сите, не само за богатите

Read more

Наука

СЗО: Има докази дека COVID-19 се пренесува преку воздух

Read more

Научници тврдат дека коронавирусот се пренесува преку воздух, од СЗО бараат промена на препораките

Read more

Истражување: Можно е мутираниот COVID-19 полесно да се пренесува помеѓу луѓето

Read more

Луѓето кои се негативни на COVID-19 тестот можеби имаат некаков имунитет

Read more

Гик

  • play_arrow

Како да направите анкета на Twitter?

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен првиот трејлер за играта „Far Cry 6“

Читај повеќе

Како да ја видите кометата Неовајс? Нема да се врати во наредните 7.000 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Од Темза до Рајна: Маските и ракавиците од пандемијата завршуваат во европските реки

Читај повеќе
  • filter

Видеоиграта Super Mario Bros. од 1985 година продадена на аукција за 114.000 долари

Читај повеќе

Венеција тестира нов систем за заштита од поплави

Читај повеќе
  • play_arrow

Проф. Филиповска: Зрачењето од 5G не е опасно

Читај повеќе
  • filter

Познат датумот кога Lenovo ќе го претстави гејмерскиот смартфон Legion

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Објавено кратко видео за претстојниот Samsung Galaxy S20 Ultra

Читај повеќе