Руска компанија претстави конкурент на ChatGPT

Московската компанија Sistemma создаде свој конкурент на ChatGPT на OpenAI, кој работи целосно на домашни сервери и на руски јазик. Проектот беше откриен во неделата на официјалната веб-страница на ИТ компанијата.

Вештачката интелигенција се нарекува SistemmaGPT (Generative Pre-trained Transformer) и се заснова на сопствениот развој на компанијата, заедно со истражувањето на Универзитетот Стенфорд. Четботот е наменет за руски бизниси и владини агенции.

Sistemma тврди дека нејзината вештачка интелигенција може да пишува висококвалитетни текстови и дека поседува „енциклопедиско знаење“. Компанијата, исто така, тврди дека четботот може да „креира упатства, да пишува есеи, програмски код, резимеа или само да поддржува разговор додека се преправа дека е славна личност“. Може да најде и анализира податоци во реално време и да креира развојни стратегии и деловни проекти, притоа прилагодувајќи се на нивните клиенти и локалниот контекст.

Четботот моментално е во бета верзија која е во тек, со отворено тестирање од страна на јавноста закажано за јуни. Компанијата исто така работи на вештачка интелигенција која може да уредува слики и видеа, планирана за годинава.

Разговорите за вештачка интелигенција станаа значајни кога ChatGPT од САД, развиена од OpenAI, беше лансиран во ноември 2022 година. Оттогаш програмата собра 100 милиони корисници, поставувајќи рекорд за најбрзо растечка апликација. Вештачката интелигенција е доволно паметна да положи испити за право и медицинско училиште. Руски студент го искористел ChatGPT за успешно да ја положи дипломската работа.

Многу компании почнаа да инвестираат во свои проекти за вештачка интелигенција. Google и Microsoft ги открија своите чет-ботови претходно овој месец. Извршниот директор на Tesla и SpaceX, Илон Маск, исто така, наводно, бара да развие слична сопствена вештачка интелигенција.

Експертот за сајбер безбедност М.Х. Хомаи во февруари напиша дека вештачката интелигенција од овој вид, исто така, носи „неколку безбедносни ризици за кои организациите мора да бидат свесни за да ги заштитат своите чувствителни податоци и репутација“. Ефективноста на четбот зависи од тоа што клиентите му даваат вредни податоци, што може да го остави ранлив на прекршување на податоците. OpenAI во неделата откри дека поради грешка, некои лични информации и информации за плаќање на неговите корисници биле накратко видливи на интернет.

реклама

TikTok трик за гламурозна фризура без фенирање

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Се враќа евтината дневна тарифа на струјата

Read more

Со УВ светло откриле скриено поглавје во Евангелието по Матеј

Read more

Софтвер

Откриена Android апликација која ги снима корисниците, ако ја имате – избришете ја

Read more

Како Google Maps да престане да ви работи во позадина?

Read more

Шпионски софтвер може да го зарази вашиот телефон без ниту еден клик

Read more

Првата бета верзија за Android 14 е тука – што има ново?

Read more
 

Гик

Како да проверите дали некој ви ја „хакнал“ лозинката?

Читај повеќе

Со УВ светло откриле скриено поглавје во Евангелието по Матеј

Читај повеќе

Кина првпат испраќа цивилен астронаут во вселената

Читај повеќе

Нови детали за телефонот кој треба да биде конкуренција на iPhone

Читај повеќе

Јапонија планира да пренесува соларна енергија од вселената на Земјата

Читај повеќе

Париз предупреден: Денеска ќе „наврне“ 40 килограми пластика

Читај повеќе
  • play_arrow

Стигна конкуренцијата: Полета првиот кинески патнички авион C919

Читај повеќе

Twitter се повлече од доброволниот кодекс на ЕУ во борбата против дезинформации

Читај повеќе
  • play_arrow

Компанија на Маск доби дозвола да тестира мозочни чипови на луѓе

Читај повеќе