Руска работа: Робот со ликот на Шварценергер

Посетителите на саемот CES имаа можност да се сретнат со ликот на вистинска холивудска ѕвезда. Арнолд Шварценегер на млади години кажува шеги и одговара на прашања како „Која е најголемата држава на светот?“ или „Што мислиш за луѓето?“

Руската компанија за роботика Promobot стои зад овој популарен робот кој го носи името Android Robo-C.

Ова не е прво претставување на Promobot на овој саем, но за првпат го претставува роботот со ликот на Шварценегер, кој беше промовиран како антропоморфен помошник кој одговара на прашања. Можете да го поврзете со смартфон и други смарт уреди во домот.

Компанијата предвидува комерцијална употреба на овој робот и сметаат дека одлично би ја работел работата на рецепционер во хотел кој би можел да им помага на гостите да се чекираат или да им наплати за престојот.

Би бил добар и како вработен во музеј кој би им помагал на посетителите да се снајдат наоколу.

Олег Кивокурцен, еден од основачите на Promobot, изјави дека роботот не мора да го носи ликот на Шварценегер и дека тоа може да се изведе по желба на купувачот, со каква била боја на кожа и фацијални експресии. На пример, робот од моделот  Android Robo-C бил направен специјално за клиент од Индија со ликот на неговата сопруга.

Роботот по желба на клиентот може да има и карактерни особини какви што нему му одговараат.

Творците на овој робот се надеваат дека до следната година ќе продадат околу 100 примероци, што е прилично амбициозна цел, имајќи предвид дека еден чини 25.000 долари.

реклама

Морничави остатоци од напуштени хотели низ Југославија

Read more

Овие хороскопски двојки не се идеални, но може да успеат

Read more

Измачувал животни и се фалел на социјални мрежи

Read more

Објавени првите подетални вести за состојбата на Михаел Шумахер

Read more

Вести

Како изгледа бура на Јупитер?

Read more

Во Јапонија тестиран робот со кој управуваат луѓе

Read more

Кинеската вакцина против COVID-19 најверојатно готова за употреба во ноември

Read more

Три големи астероиди неделава ќе минат покрај Земјата

Read more

Гик

  • play_arrow

Топ 5 новитети во iOS 14 за iPhone кои мора да ги пробате

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi го најави новиот модел Mi 10T Pro за европскиот пазар

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа бура на Јупитер?

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои видеоигри се достапни за PS5?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Смартфонот Motorola G9 Play пристигна во Европа, позната и цената

Читај повеќе

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Читај повеќе

Facebook отстранува здравствени групи поради дезинформации

Читај повеќе

Нашиот Барди меѓу најдобрите изведувачи на слободни на „FIFA 21“

Читај повеќе
  • play_arrow

Играта „Horizon Forbidden West“ ќе биде достапна и за PS4

Читај повеќе