Руската новинарка уапсена во Косово: Полицијата ме испрашуваше за шпионажа

Дарија Асламова, руска новинарка која беше уапсена на границата со Косово, по што ѝ беше забранет влез во земјата пет години, за руските медиуми раскажала за што ја испрашувале косовските полицајци. Асламова беше уапсен поради наводна шпионажа.

Асламова апсењето и испрашувањето го оцени како добра ситуација за репресивниот апарат кој може да ги прогласи новинарите за шпиони, пренесува Klix.

„Заедно со мојот сопруг, кој е хрватски новинар, отидов да правиме репортажа за православните манастири во Косово. А на границата, мојот пасош беше детектиран со знак за предупредување. Кога го поминаа пасошот преку компјутерскиот систем, јас на нивните лица можеше да се види дека нешто не е во ред. Прво не замолија да почекаме, но не ни ги дадоа пасошите, па нè повикаа во соба каде што чекавме два часа. Потоа пристигна полициска кола, а потоа моравме да ги предадеме нашите мобилни телефони, ни рекоа да одиме на сослушување. Испитувањето траеше со часови“, рече Асламова за искуството на косовската граница.

„Ме прашаа дали сум се сретнала со Лавров“

Асламова наведува дека била прашана дали го запознала Сергеј Лавров и зошто е депортирана од Молдавија.

„Ме прашаа како го направив интервјуто со Додон, дали се сретнав со Марин Ле Пен и дали работев во Украина“, рече таа.

Косовските инспектори, наводно, ја прашале и за руската агресија врз Украина. Таа вели дека на прашањето дали е руски шпион, одговорила дека тоа е многу глупаво прашање, пренесува Klix.

Новинарката тврди дека чувствува дека сега ѝ е загрозена слободата на движење бидејќи сите светски медиуми објавија дека е етикетирана како руски шпион и дека најверојатно ѝ бил обележан пасошот.

реклама

Свиркачи: ЦИА има заловено најмалку 9 НЛО-а, некои неоштетени

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Германците објавија листа на најквалитетни половни автомобили за 2024 година

Read more

Руски астролог открива кои ќе бидат најнесреќни хороскопски знаци во декември

Read more

Свет

Моќен милијардер ја поддржа главната соперничка на Трамп за изборите

Read more

Ердоган: Израел мора да биде одговорен за воените злосторства во Газа

Read more

Мафијаш им предаде на италијанските власти луксузен вештачки остров кај Дубаи

Read more

Официјално: Сопругата на Кирил Буданов била отруена

Read more
 

Вести

Маж со нож упаднал во казино во Ново Лисиче и им се заканувал на вработените

Читај повеќе

Томислав Османли добитник на книжевната награда Донат за животно дело

Читај повеќе

Ловци ја бараат Вања и на непристапни места: МВР ја бара во градот, ние надвор од него

Читај повеќе

Проекција на документарниот филм The Hip-Brainstorm на Јане Алтипармаков во Струмица

Читај повеќе
  • filter

Клиника Жан Митрев додели 80 ваучери за бесплатни педијатриски прегледи за новородечињата од Општина Центар

Читај повеќе

Моќен милијардер ја поддржа главната соперничка на Трамп за изборите

Читај повеќе

Наплатните пунктови на „Водовод“ во Сарај, Шуто Оризари и Лисиче, нема да работат денес и утре

Читај повеќе

Ердоган: Израел мора да биде одговорен за воените злосторства во Газа

Читај повеќе

Мафијаш им предаде на италијанските власти луксузен вештачки остров кај Дубаи

Читај повеќе