Невкусна шега

Руски блогер уапсен поради брутален пренк за корона вирусот

Шегата нема граници, а особено може да биде брутална ако е инспирирана од корона вирусот. Еден руски блогер може да се соочи со затворска казна од пет години поради предизвикување паника и страв во метро во Москва, пренесува RT.

Во објавено видео на социјалните мрежи се гледа млад човек како одеднаш паѓа во метро и почнува да се грчи на подот. Друг човек го снима и истовремено ја следи реакцијата на луѓето. Неколкумина се обидуваат да му помогнат додека лежи на подот, додека извикува корона вирус. Целиот настан има непријатен ефект врз патниците кои во паника бегаат од возот, со што се создава реален ризик од стампедо и повреди.

Сценариото за оваа невкусна шега е на блогерот Каромат Џаборов и негови пријатели. Откако момчето дознало дека има обвиненија против него, сам се пријавил во полиција. Неговиот адвокат вели дека не очекувал пренкот да има вакви последици, а Џаборов сакал да привлече внимание на фактот дека луѓето не носат заштитни маски.

Но, почната е истрага за мотивите на Џаборов, а тој доби 30-дневен притвор.

реклама

Трогателна снимка од Бејрут: Татко го заштитува синот од силните експлозии

Read more

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Read more

Снег во август: Зимска идила во Швајцарија и во Италија

Read more

Чек дис аут

Минал 15 километри закачен на шофершајбна од камион

Read more

Анти-корона меур - бизарен дизајн на заштитен шлем

Read more

Танзаниски рудар пронајде скапоцен камен и по вторпат заработи милиони

Read more

Египет го кани Маск лично да се увери како се градени пирамидите

Read more

Магазин

  • play_arrow

Минал 15 километри закачен на шофершајбна од камион

Читај повеќе

Русите не ја тестирале вакцината за COVID-19 на деца

Читај повеќе

Зошто треба да имате барем еден Лав во вашиот живот?

Читај повеќе

Саманта Сепулведа, секси полицајка од која криминалците не бегаат

Читај повеќе
  • play_arrow

Трогателна снимка од Бејрут: Татко го заштитува синот од силните експлозии

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои не знаат за емоции

Читај повеќе
  • play_arrow

Како е да се живее во највисоката зграда на светот?

Читај повеќе

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Читај повеќе
  • play_arrow

Шест трикови како да научите да читате говор на тело

Читај повеќе