Руски град преплавен со гладни поларни мечки

Град на далечниот североисток на Русија во изминатите денови е преплавен од гладни поларни мечки поради невообичаено топлото време, објави World Wildlife Fund.

Повеќе од 50 поларни мечки се забележани во близина на Риркаjпиj бидејќи на морските подрачја на кои мечките обично ловат нема доволно ледена покривка.

Поларните мечки се изгладнети и видно ослабени. Иако во тоа подрачје се доста чести, ретко се спуштаат до населените области. Ледот не е доволно дебел за да ја издржи тежината на мечките.

Пред неколку месеци изгладнета мечка беше забележана на стотина километри јужно од природното живеалиште во рускиот град Норилск, поради намалување на ледените површини на север. Мечката е спасена и однесена во зоолошка градина во Краснојарск.

реклама

Живот

Неверојатни факти за животот во Шведска

Read more

Хоакин Феникс и Руни Мара станаа родители

Read more

Кои се најбогатите славни личности во изминатата деценија?

Read more

Моќни илустрации ги покажуваат разликите меѓу Истокот и Западот

Read more

Магазин

Неверојатни факти за животот во Шведска

Читај повеќе

Што ако некој кивне или се искашла покрај вас, а вие немате маска?

Читај повеќе

Секс секој ден, дали е тоа нормално?

Читај повеќе
  • filter

Во Мексико пронајдени коски на 200 мамути стари 15.000 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Џинови во реалниот свет за кои тешко ќе верувате дека навистина постојат

Читај повеќе
  • play_arrow

Хоакин Феникс и Руни Мара станаа родители

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се најбогатите славни личности во изминатата деценија?

Читај повеќе

Среќни во љубовта: Ѕвездите им се наклонети токму на овие хороскопски знаци

Читај повеќе

Ручек за вистински гурмани: Печени кременадли

Читај повеќе