Руски град преплавен со гладни поларни мечки

Град на далечниот североисток на Русија во изминатите денови е преплавен од гладни поларни мечки поради невообичаено топлото време, објави World Wildlife Fund.

Повеќе од 50 поларни мечки се забележани во близина на Риркаjпиj бидејќи на морските подрачја на кои мечките обично ловат нема доволно ледена покривка.

Поларните мечки се изгладнети и видно ослабени. Иако во тоа подрачје се доста чести, ретко се спуштаат до населените области. Ледот не е доволно дебел за да ја издржи тежината на мечките.

Пред неколку месеци изгладнета мечка беше забележана на стотина километри јужно од природното живеалиште во рускиот град Норилск, поради намалување на ледените површини на север. Мечката е спасена и однесена во зоолошка градина во Краснојарск.

реклама

Мурињо ни се фати за 5 сантиметри: Нѐ накодоши дека головите ни се ниски

Read more

Спасовски: Кривична пријава и суспензија за полицаецот од Битола кој нападна Ром

Read more

20-годишно момче загина во несреќа на Галичица

Read more

Емоционално интелигентните луѓе никогаш нема да ги кажат овие реченици

Read more

Живот

Како да го освоите мажот роден во знакот на Вага?

Read more

10 направи кои може да ја спасат планетата Земја

Read more

Емоционално интелигентните луѓе никогаш нема да ги кажат овие реченици

Read more

Одложен традиционалниот карневал во Рио де Жанеиро

Read more

Магазин

  • filter

Десерт на денот: Чизкејк со јагоди

Читај повеќе

Зошто не треба да се смеете кога се сликате за пасош?

Читај повеќе

Оргазам од 1.8 милиони долари: Најскапата секс-играчка во светот

Читај повеќе

AstraZeneca нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни последици

Читај повеќе

Како да го освоите мажот роден во знакот на Вага?

Читај повеќе

Дома или надвор: Како местото на кое имате секс влијае на вашето расположение?

Читај повеќе

10 направи кои може да ја спасат планетата Земја

Читај повеќе

Дали сме на Марс? Бизарен дизајн за заштита од коронавирус

Читај повеќе

Предлог за ручек: Ќофте во сос од домати

Читај повеќе