Руски и американски астронаути успешно пристигнаа на МВС

Двајца руски космонаути и еден американски астронаут успешно пристигнаа на Меѓународната вселенска станица, каде ќе минат 6 месеци.

Лансирањето беше извршено од Казахстан, а летот на Soyuz MS-17 траеше само 3 часа по што леталото успешно се спои со Станицата.

Руската вселенска агенција Роскосмос го прослави успехот на мисијата со објавување на фотографија. Мисијата е извршена во рекордно време.

Рускиот космонаут Иван Вагнер, кој веќе се наоѓа на Меѓународната вселенска станица, го долови леталото MS-17. Ултрабрзото патување подразбира само две орбити околу Земјата пред леталото да се спои со Станицата.

Во однос на претходните, ова патување е двојно пократко.

Remote video URL
реклама

Какви тенкови им прати Русија на Србите?

Read more

На почетокот на ноември ни се заканува медиумски мрак

Read more

Три хороскопски знаци кои најтешко ја поднесуваат самоизолацијата

Read more

Цицлест четврток

Read more

Вести

Потврдено: Има дупка на Меѓународната вселенска станица

Read more

До СЗО стигна пријава за забрзана регистрација на вакцината Спутник V

Read more

Curiosity испрати интересно селфи од Марс

Read more

Оксфорд: Нашата вакцина делува кај постари и помлади луѓе

Read more

Гик

  • play_arrow

Дали iPhone 12 го помина тестот на издржливост?

Читај повеќе

Закани по живот поради одложувањето на Cyberpunk 2077

Читај повеќе

Нова апликација за запознавање ги спојува луѓето со исти фитнес навики

Читај повеќе

Сè уште постои ризик астероидот Апофис да ја удри Земјата во 2068 година

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Сè што треба да знаете за Samsung Galaxy S20 FE 5G

Читај повеќе

Извини Маск, вселенскиот интернет и не ти е така брз

Читај повеќе

Зошто Apple ја крие оваа фантастична опција на iPhone 12?

Читај повеќе

Потврдено: Има дупка на Меѓународната вселенска станица

Читај повеќе
  • play_arrow

FIFA 21 и Madden NFL 21 наскоро ќе бидат достапни на PS 5 и Xbox Series X

Читај повеќе