Руски космонаути на прва вселенска прошетка после 18 месеци

Руски космонаути вчера ја напуштија Меѓународната вселенска станица (ISS/МВС) на својата прва прошетка по година и пол.

Сергеј Рижиков и Сергеј Куд-Сверчков имаа задача да поминат пет и пол часа надвор од МВС, објави руската вселенска агенција Роскосмос.

URL

Мисијата опфати подготовки за инсталирање на модулот за истражување „Наука“, кој следната година треба да пристигне на МВС од рускиот космодром Бајконур во Казахстан.

URL
URL

Повеќенаменскиот модул ќе вклучува технологија што им овозможува на космонаутите да извршуваат одредени задачи без да мора да ја напуштаат МВС.

URL
URL
URL

Планирани се вкупно десет вселенски прошетки како подготовка за инсталирање на модулот.

URL

На МВС се наоѓаат американскиот астронаут Кетлин Рубинс и уште четворица астронаути кои пристигнаа на МВС на почетокот на неделава со американската капсула SpaceX Crew Dragon.

реклама

Автобус изрешетан со „калашников“ во Косово, загинаа двајца тинејџери и возачот

Read more

Паметните часовници сè попопуларни: Apple со најголема заработка, WearOS доминира

Read more

Зошто е можно да немате COVID-19, а сте биле опкружени со заразени луѓе?

Read more

Што се случува во телото ако секој ден земате витамин Ц?

Read more

Наука

Вирусите може да изумрат – дали тоа се случува со коронавирусот во Јапонија и Индија?

Read more

Астрономски чуда со слично име, но различна природа

Read more

Што знаеме за мегалодонот? Вистината за најголемата ајкула што некогаш живеела

Read more

Зошто вселената е ладна како мраз кога Сонцето е толку жешко?

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Црцорењето на птиците станува сѐ потивко: Научниците открија загрижувачки податоци

Читај повеќе
  • play_arrow

Русија воведува кучиња падобранци во армијата

Читај повеќе

Научници сакаат да создадат магнетно поле на Марс

Читај повеќе

Паметните часовници сè попопуларни: Apple со најголема заработка, WearOS доминира

Читај повеќе

Зошто е можно да немате COVID-19, а сте биле опкружени со заразени луѓе?

Читај повеќе

Кој произведувач прв ќе претстави смартфон со камера од 200 MP?

Читај повеќе

Вирусите може да изумрат – дали тоа се случува со коронавирусот во Јапонија и Индија?

Читај повеќе

Вработена во Pfizer ги украла тајните за ковид вакцините

Читај повеќе

Blue Origin во декември ќе испрати 6 туристи во вселената

Читај повеќе