Руски медиуми: САД сакаат да разменат руски дилер на оружје за кошаркарката Бритни Грајнер

Соединетите Американски Држави и Русија преку специјални канали разговараат за ослободување на кошаркарската ѕвезда Бритни Грајнер и поранешниот маринец Пол Вилан, објави денеска руската новинска агенција РИА Новости, повикувајќи се на висок американски дипломат.

Елизабет Руд, вршител на должноста на американската амбасада во Русија, изјави дека САД поднеле сериозен предлог за разгледување, но не добиле „сериозен одговор“ од Русија, пренесува РИА.

Кошаркарката е осудена за трговија со дрога

Русија и САД размислуваа за договор со кој Грајнер, која се соочува со девет години затвор во Русија поради обвинение за дрога, би можело да биде вратена во САД во замена за осудениот руски дилер на оружје Виктор Бут.

Не е постигнат договор во услови на зголемени тензии меѓу двете земји.

Американската кошаркарка Бритни Грајнер, уапсена во Москва и осудена за „шверц на дрога“, овој месец беше префрлена во руската казнена колонија на отслужување на казната.

Поддржувачите на 32-годишната кошаркарка истакнуваат дека станува збор за политички мотивиран случај, обвинувајќи ги руските власти дека ја држат како заложник во време на тензии меѓу Москва и Вашингтон во врска со Украина.

„Трговецот на смртта“ отслужува 25-годишна затворска казна

САД и Русија со месеци преговараа за размена која би ги вклучила Грајнер и други Американци во рацете на Москва, која пак се надева дека ќе го врати Бут.

Виктор Бут, наречен „трговец на смртта“, беше уапсен во Тајланд во 2008 година и сега отслужува 25-годишна затворска казна во САД. Меѓу другото, неговиот живот беше тема на филмот „Господар на војната“ во кој Николас Кејџ го игра бескрупулозниот трговец со оружје.

Русија постојано ги критикуваше САД за јавни изјави за разговорите за размена на затвореници, барајќи од нив да ги чуваат во тајност.

реклама

Пороен дожд, град и силен ветер во Качаничката Клисура и Скопска Црна Гора

Read more

Кога почнува староста?

Read more

Ѓоковиќ контра Јокиќ: Да ја претставуваш својата земја на Олимпијада е чест и привилегија

Read more

Ревматолог советува што да јадете наутро за здрави зглобови

Read more

Свет

Фотографии сведочат за хаосот во сингапурскиот авион

Read more

Санкциите против Русија најмногу се заобиколуваат преку Кина, ОАЕ и Турција

Read more

Силни турбуленции на летот Лондон-Сингапур: Еден загинат, над 30 повредени

Read more

ЕУ го одобри првиот закон во светот за вештачка интелигенција

Read more
 

Вести

Фрагментирана интроспекција – изложба на скулптури на Слободан Милошевски во Неготино

Читај повеќе
  • filter

Поплавувања и штети од пороен дожд и град во Куманово, Старо Нагоричане и Липково, се очекува зголемување на водостојот на Лепенец

Читај повеќе

Светската пијанистичка ѕвезда Фазил Сај на официјалното затворање на концертната сезона на Македонската филхармонија

Читај повеќе

Вучиќ за гласањето на Резолуцијата за Сребреница: Ќе има разочарувачки вести за ставовите на некои земји за кои не очекувавме да ни забијат нож во грб

Читај повеќе

ДИК за денешното прегласување: Се одвиваше непречено, без пријавени нерегуларности

Читај повеќе

Пороен дожд, град и силен ветер во Качаничката Клисура и Скопска Црна Гора

Читај повеќе

Палевски спроведен во Кривичниот суд: Негира вина

Читај повеќе

Мајска сесија – Дојди да се преслушаме: На УКИМ голем концерт по повод Денот на Европа

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Фотографии сведочат за хаосот во сингапурскиот авион

Читај повеќе