Руски олигарх: Путин е смртно болен

Со години се шпекулира за здравствената состојба на рускиот претседател Владимир Путин, а сега тоа се случува уште почесто откако Русија изврши инвазија на Украина.

Порталот New Lines објави дека дошле до аудиоснимка од олигарх близок до Кремљ, а во која вели дека Путин е „многу болен, дека има рак на крвта“, иако не специфицира од кој тип карцином наводно боледува претседателот.

Олигархот тврди дека за тоа е испратен „строго доверлив документ“ до седиштето на ФСБ (наследник на советскиот КГБ), како и до сите регионални директори на ФСБ.

Кристо Грозев, новинар истражувач на Bellingcat, угледна страница за форензика и анализа на разузнавачки податоци, изјави:

„Во документот им се наредува на регионалните директори да не им веруваат на шпекулациите за здравствената состојба на претседателот. Добија инструкции да делуваат против сите такви шпекулации кои би можеле да се рашират по локалните одделенија на ФСБ. Според извор од една од регионалните единици, кој го видел документот, ваквата наредба без преседан имала спротивен ефект бидејќи сите функционери во ФСБ веруваат дека Путин навистина боледува од сериозна болест“, вели Грозев.

New Lines наведува неодамнешни забелешки за промените во физичкиот изглед на Владимир Путин – од начинот на кој оди до изгледот на лицето, кое е отечено, што сепак би значело дека зема лекови. 

Ешли Гросман, професор по ендокринологија на Оксфорд, за New Lines изјави:

„Путин отескогаш изгледал како да е во форма. Но, во последните неколку години негото лице и врат изгледаат подебело. Таквиот изглед е компатибилен со користењето стероиди“.

CNN сепак потсетува дека ваквите тврдења не можат да бидат проверени, што би можело да значи дека оние во Русија кои сакаат да го симнат Путин од власт шират такви шпекулации за да ги уверат истомислениците дека Путин е ранлив.

реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

По разделбата со Лиса Бонет, Џејсон Момоа во врска со 10 години помлада колешка

Read more

Живот

Седум прашања што треба да си ги поставувате пред роденденот

Read more

Како да ги намалите сметките за струја?

Read more

Како најлесно да го исчистите златниот накит?

Read more

Како да се избегнат штетните ефекти од користењето на клима-уред?

Read more
 

Магазин

Седум прашања што треба да си ги поставувате пред роденденот

Читај повеќе

Помалку познати рани знаци на бременост

Читај повеќе

Љубов предодредена во ѕвездите: Совршената хороскопска двојка

Читај повеќе

Сурутката ги чисти црниот дроб и цревата, но која е подобра – кравја или козја?

Читај повеќе

Дали начинот на кој седите може да ви го продолжи животот?

Читај повеќе

Како да ги намалите сметките за струја?

Читај повеќе

Добро Ми Стои кај Претседателот

Читај повеќе

Зошто со годините потешко го поднесуваме мамурлакот?

Читај повеќе

Како најлесно да го исчистите златниот накит?

Читај повеќе