Руски воен брод изведе вежби во Атлантскиот Океан

Руската фрегата „Адмирал Горшков“, која отплови кон Куба претходно во јуни, спроведе вежби во Атлантскиот Океан барајќи подморници со помош на хеликоптери, соопшти во вторникот руското Министерство за одбрана.

Екипажот на хеликоптерот „вежбаше тактички техники за пребарување и следење на подморници во Атлантскиот Океан“, соопшти Министерството на апликацијата за пораки Telegram.

На оддалеченост од повеќе од 50 километри од бродот, пилотите спровеле низа мерки во потрага по подморници, додаваат од Министерството.

На палубата на бродот беа направени вкупно пет слетувања.

Фрегатата „Адмирал Горшков“ и нуклеарната подморница „Казан“ на 12 јуни влегоа во пристаништето во Хавана, откако одржаа обука за ракување со „високопрецизно ракетно оружје“ во Атлантскиот Океан.

реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more

Свет

Turkish Airlines воведува неограничен Wi-Fi на сите авиони до крајот на 2025 година

Read more

Twitch го врати профилот на Доналд Трамп

Read more

Колумбија ги забрани борбите со бикови

Read more

Светот во неделата ја достигна највисоката температура досега забележана

Read more
 

Вести

Turkish Airlines воведува неограничен Wi-Fi на сите авиони до крајот на 2025 година

Читај повеќе

По цели две недели борба изгаснат пожарот на Серта

Читај повеќе

Twitch го врати профилот на Доналд Трамп

Читај повеќе
  • play_arrow

Скршени двете раце на командирот на штипската пожарна: Пропаднав во дупка, изгубив контрола и почнав да паѓам

Читај повеќе

На домашна забава во Радишани тинејџер почина од струен удар, излегол од базен и сакал да пушти музика

Читај повеќе

Колумбија ги забрани борбите со бикови

Читај повеќе

Светот во неделата ја достигна највисоката температура досега забележана

Читај повеќе

Полицаец од Скопје го оставил полициското куче 1,5 час во паркиран автомобил, животното се загушило

Читај повеќе
  • play_arrow

Немојте да го разочарате народот – Мицкоски за заменик-министрите вели дека се нови лица во политиката кои можат да донесат свежи идеи и енергија

Читај повеќе