Рускиот модул Наука ја дестабилизираше Меѓународната вселенска станица

Меѓународната вселенска станица е дестабилизирана откако случајно се активираа моторите на новиот руски модул, пренесе BBC.

НАСА потврди дека дојде до дестабилизација, но тимовите на контрола на мисијата преземаа активности и направија корекции, така што сите системи работат нормално.

Корекцијата е направена, а во тек е истрагата за случајното активирање на моторот на рускиот модул. Американски и руски експерти изјавија дека седумте астронаути на Станицата во ниту еден  момент не се нашле во опасност.

Грешката на рускиот модел наречен Наука се случи кога тој се спои со Станицата во четвртокот, по осум дена лет. Во текот на инцидентот имаше и прекин на комуникацијата со екипажот којшто траеше неколку минути.

Инцидентот ги принуди НАСА и Boeing да го одложат денешниот тест лет без екипаж планиран за леталото Starliner. Новиот лет е закажан за 3 август.

Модулот Наука е долг 13 метри и тежок 20 тони, споен е со задната страна на Станицата.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Наука

Новиот детектор за гравитациски бранови фати мистериозни сигнали од вселената

Read more

Како животните ги добиваат нивните шари?

Read more

Астероид го погоди Јупитер, снимен моментот од ударот

Read more

Научници во Лаос пронајдоа лилјаци кои носат мутација на коронавирусот

Read more
 

Гик

  • filter

Xiaomi го претстави новиот смартфон Civi со екран од 6,55 инчи

Читај повеќе

InSight конечно регистираше поголеми потреси на Марс

Читај повеќе

Google денеска наполни 23 години

Читај повеќе

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Читај повеќе
  • play_arrow

Октоподи - неверојатни суштества

Читај повеќе

Huawei изработи апликација со која се отклучува и стартува автомобил

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Microsoft произведе безжичен глушец од рециклирана пластика од океанот

Читај повеќе

Новиот детектор за гравитациски бранови фати мистериозни сигнали од вселената

Читај повеќе

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Читај повеќе