Рускиот пропагандист Соловјов: Секој обид за апсење на Путин е објава на војна

Пропагандистот на Путин, Владимир Соловјов, во неделата повика на нуклеарен напад врз секоја земја што ќе се обиде да го уапси рускиот претседател Владимир Путин по налог издаден од Меѓународниот кривичен суд (ICC) во Хаг.

Горенаведената изјава Соловјов ја даде во неговата позната емисија која се емитува на руската државна телевизија Русија 1 и во која секој пат изговара навистина морничави пораки.

Клип од една епизода беше споделен на Twitter од новинарот на BBC Френсис Скар. Тој истакна дека Соловјов директно не ја спомнал налогот на ICC за апсење на Путин, но ја споменал руската комесарка за правата на децата, Марија Лвова-Белова, по која исто така била распишана потерница.

Соловјов ја започна својата презентација осврнувајќи се на неодамнешната изјава на германскиот министер за правда Марк Бушман за наредбата на ICC.

„Германија ќе биде обврзана да го уапси претседателот Путин доколку влезе на германска територија, и да го предаде на ICC“, изјави Бушман за германскиот весник Bild am Sonntag.

„Генерално, секоја структура или која било држава што дури ќе се осмели - како германското ѓубре од министер - да каже дека ќе се обидат да ја спроведат (одлуката)... Само да знаат, секој обид за спроведување е објава на војна! " рече Соловјов.

URL
реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Read more

Свет

ОН ја објави листата на топ 10 најнаселени градови во светот за 2023 година

Read more

Северна Кореја ја извести Јапонија дека планира да лансира сателит

Read more

Белорусија ги затвора патиштата кон Русија, најави формирање на народна милиција

Read more

Позелене водата во каналот во Венеција, свикан итен состанок

Read more
 

Вести

Вјоса Османи: Илегалните српски структури ги нападнаа косовската полиција, КФОР и новинарите

Читај повеќе

Над 50 лица се повредени во судирите во Звечан, вели доктор од Косовска Митровица

Читај повеќе

Камења паднале врз турист од Полска на Матка, пренесен е во болница

Читај повеќе
  • play_arrow

Експлозии одекнуваат на Косово – двајца Срби ранети, ситуацијата повторно тензична

Читај повеќе

Сослушана дадилката на Коста: Тој беше добро дете

Читај повеќе

Бектеши со евтини летови Скопје-Сараево ќе го зголемува бројот на туристи во двете земји

Читај повеќе

Пендаровски одлучи да ги потпише законите за Бехтел и Енка

Читај повеќе

Тешка сообраќајна несреќа кај Штип, загина возач

Читај повеќе

Кинотеката в среда го отвора летното кино со филмска вечер посветена на Желимир Жилник

Читај повеќе