Рускиот Rolls Royce SUV пристигнува во март, Арапите чекаат ред за да го купат

SUV возилата забележуваат тренд на пораст на популарноста, а ова го забележа и руската компанија Aurus, која реши да произведе посебно луксузен автомобил од овој сегмент. Министерот за индустрија и трговија во владата на Русија, Денис Мантуров, најави дека првиот прототип за новиот Aurus Komendant ќе пристигне овој март.

Руската верзија на елитниот Rolls-Royce Cullinan ќе биде наречена Aurus Komendant, а се очекува дека најголема побарувачка за овој модел ќе има кај купувачите од Блискиот исток.

Со оглед на тоа дека 36% од вкупните сопственички акции во компанијата Aurus му припаѓаат на арапскиот холдинг Tavazun, постои можност дека рускиот автомобилски производител ќе ги прошири погоните и ќе произведува дел од возилата на територија на Обединетите Арапски Емирати.

Новиот SUV Aurus Komendant е базиран на лимузината Senat од истата компанија, која дебитираше на пазарот во август минатата година.

Според очекувањата, автомобилот би требало да биде опремен со 4,4-литарски V8 бензински мотор кој во комбинација со деветостепениот автоматски менувач испорачува скоро 600 коњски сили и 880 Nm.

Во меѓувреме, на почетокот на следниот месец на престижниот Саем на автомобили во Женева, Aurus премиерно ќе го претстави моделот Senat пред европската публика.

реклама

Мурињо ни се фати за 5 сантиметри: Нѐ накодоши дека головите ни се ниски

Read more

Спасовски: Кривична пријава и суспензија за полицаецот од Битола кој нападна Ром

Read more

Емоционално интелигентните луѓе никогаш нема да ги кажат овие реченици

Read more

Ветераните на ОВК до ЕУЛЕКС: Ќе ви одговориме исто како на Југославија

Read more

Концепти

Kia ќе претстави 7 нови електрични модели до 2027 година

Read more

Nissan го откри изгледот на долгоочекуваниот наследник на моделот 370Z

Read more

Новиот Nissan GT-R R35 Final Edition ќе развива 710 КС

Read more

Dacia со тизери ги најави новите Sandero, Sandero Stepway и Logan

Read more

Автомобили

  • filter

Ferrari го претстави новиот „ѕвер“ Omologata

Читај повеќе
  • filter

Hyundai го претстави освежениот i30N: Еден од најдобрите спортски автомобили на пазарот

Читај повеќе
  • play_arrow

Прво „крукче“ во новиот VW Golf GTI Mk8 2020

Читај повеќе

Гигантот Harley-Davidson се повлекува од најголемиот пазар во светот

Читај повеќе
  • filter

Ова е новиот кросовер Puma ST на Ford

Читај повеќе
  • filter

Peugeot го претстави новиот 508 PSE со 355 КС

Читај повеќе

Volkswagen го претстави електричниот ID.4

Читај повеќе
  • filter

Renault го претстави новиот Megane Conquest

Читај повеќе
  • play_arrow

Маск со една изјава ја турна вредноста на Tesla за 50 милијарди долари

Читај повеќе