Руските банки рекордно вложуваат во злато

Руските банки почнаа поактивно да вложуваат во резерви на злато и други благородни метали.

На крајот на август имаа акумулирано 121 тон злато, што е рекордна состојба, стои во извештаите на Централната банка на Русија.

Обемот на вложување на банките во злато и други благородни метали на 2 септември изнесуваше 567,8 милијарди рубљи (околу 7 милијарди евра).

Овој раст во споредба со претходниот максимум постигнат во октомври 2019 година, изнесува 10,9 отсто, објави Спутник.

Во текот на август, количините на залихите на благородни метали во руските банки пораснаа за 23,3 тони. Кон крајот на јули беше достигнат деветгодишен максимум и обемот продолжи да расте.

Растот на инвестиции во злато во банкарскиот сектор почна во мај. Економистите ваквата политика ја објаснуваат со стравот од понатамошен пад на стопанството и берзите како резултат на пандемијата со коронавирус.

Златото традиционално се смета за сигурна актива, а во време на кризи растат и побарувачката за злато и неговата цена.

реклама

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Најнезаборавните пенали во поновата фудбалска историја

Read more

Десет бизарни предмети од Земјата што сега лебдат во вселената

Read more

Убавица на денот: Алена Шишкова

Read more

Бизнис

Преку партнерството на Httpool со Spotify, брендовите ќе можат да им се обратат на љубителите на музиката

Read more

Кинеските супер богаташи се збогатија за 1,5 билиони долари за време на пандемијата

Read more

Отворена фабрика за производство на медицински канабис, инвестиција од 16 милиони евра

Read more

Во Викендот без ДДВ остварен промет над 500 милиони денари

Read more

Вести

Преку партнерството на Httpool со Spotify, брендовите ќе можат да им се обратат на љубителите на музиката

Читај повеќе

Физичка пресметка помеѓу кичевци, eдниот заврши во Ургентен

Читај повеќе

Заев: Има сериозни аргументаци за носењето маски на отворено

Читај повеќе

Заев: Бугарија не бара промена на Уставот

Читај повеќе

Половина од новозаразените се од Скопје, најголемиот дел се од 30 до 39 години

Читај повеќе

Претрес во Кочани, расчистени 11 тешки кражби

Читај повеќе

Познат начинот на оценување во услови на пандемија, првите оценки за учениците до 20 ноември

Читај повеќе

Нормализирано водоснабдување по отстранување на вчерашниот дефект во Скопје

Читај повеќе

Прегазен пешак во Скопје

Читај повеќе