Руските космонаути објавија снимка од МВС по инцидентот

Руските космонаути снимија кратка видеотура низ внатрешноста на истражувачкиот модул на Меѓународната вселенска станица (МВС), во која во четвртокот се случи несреќа, неколку часа по слетувањето, поради што целата станица накратко беше надвор од контрола.

Целата вселенска станица со седум членови на екипажот беше исфрлена од својата нормална орбита, која се наоѓа на околу 400 километри над Земјата, а експертите наведуваат дека несреќата била предизвикана од грешка во компјутерската програма, но исто така е можно да се работи за човечка грешка.

Видеото, објавено доцна во саботата навечер, покажува како астронаутите Олег Новицки и Пјотр Дубров ги отвораат вратите од делот за истражување, модулот „Наука“, каде што се случила несреќата, и ја обиколуваат внатрешноста, објави руската вселенска агенција Роскосмос.

URL

Според извештајот за несреќата објавен од НАСА, шефот на мисијата веднаш прогласи вонредна состојба бидејќи експертите на Земјата работеа брзо за да ја вратат стабилноста на истражувачкиот сателит што е можно поскоро.

Според НАСА и Роскосмос, членовите на екипажот на Меѓународната вселенска станица - двајца руски космонаути, тројца американски и по еден астронаут од Јапонија и Франција - во ниту еден момент не биле изложени на директна опасност.

Според Reuters, руската агенција Роскосмос, која неделава објави дека планира да лансира друг истражувачки модул како дел од Меѓународната вселенска станица во ноември, неодамна претрпе серија несреќи и скандали поврзани со корупција. Меѓу другото, за време на изградбата на космодромот Восточни на крајниот исток од земјата, изведувачите беа обвинети за проневера на државни пари.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Басистката на „Манескин“ настапи топлес на концерт во Париз

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Вести

InSight конечно регистираше поголеми потреси на Марс

Read more

Октоподи - неверојатни суштества

Read more

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Најголемите зелени мегапроекти во светот

Read more
 

Гик

  • filter

Xiaomi го претстави новиот смартфон Civi со екран од 6,55 инчи

Читај повеќе

InSight конечно регистираше поголеми потреси на Марс

Читај повеќе

Google денеска наполни 23 години

Читај повеќе

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Читај повеќе
  • play_arrow

Октоподи - неверојатни суштества

Читај повеќе

Huawei изработи апликација со која се отклучува и стартува автомобил

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Microsoft произведе безжичен глушец од рециклирана пластика од океанот

Читај повеќе

Новиот детектор за гравитациски бранови фати мистериозни сигнали од вселената

Читај повеќе

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Читај повеќе