Рускоска: Мијалков не може да помине граница, пасошот му е одземен, не знам дали има други патни исправи

Скопје, 23 февруари 2021 (МИА) – Сашо Мијалков не може да помине граница, затоа што му е одземена патната исправа. Дали има уште некоја патна исправа не ми е познато, изјави шефицата на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал Вилма Рускоска, во „Утрински брифинг“ на Слободна ТВ.

Прашана во однос на некои извештаи дека Сашо Мијалков има чешки и хрватски пасош, Русковска рече дека таа нема такви информации.

-Не сум информирана за други пасоши, бидејќи сите предмети што се против него се од поранешното СЈО, така што за патната исправа на РС Македонија знам, а дали има други патни исправи тоа ќе треба да се прашаат колегите од поранешното СЈО. Знам дека кога беше притворен, а потоа пуштен во куќен притвор Јордан Камчев, него му беа одземени две патни исправи, македонска и бугарска, а дали Сашо Мијалков има уште некоја патна исправа не ми е познато, рече Рускоска.

Прашана дали тој може да се појави на граница и да не го покаже македонскиот пасош кој му е одземен и да помине легално со некој друг пасош доколку го има, Рускоска рече дека во фаза на судење, каде што му е одземена патната исправа не би смеел да биде пуштен на наша граница.

– Ни формално правно Мијалков не би можел да биде пуштен да ја напушти државата на легален премин. Доколку тоа го направил, а немам сознание дека е така, тогаш тоа го направил нелегално, изјави Рускоска.

Таа посочи дека нема информации дека тој ја напуштил државата и последно што го знае, од разговорите со полиција е дека вршат распит на луѓето околу Мијалков, дека се одземени телефони и персонални компјутери, кои ќе бидат дадени на вештачење.

Според информациите кои таа ги има од полиција, последен пат Мијалков визуелно е забележан во 15 часот како со сопругата влегува во Мериот.

реклама

Илон Маск остана без 27 милијарди долари минатата недела

Read more

Сто факти за вселената во кои нема да ви се верува

Read more

Британците збеснаа поради интервјуто на Меган и Хари: Ова е предавство

Read more

CAT техника - сигурен пат до женски оргазам

Read more

Македонија

Марш под мотото „Држава што не постапува е држава што силува“ по повод 8 Март

Read more

316 нови случаи од 1.562 тестирања за COVID-19

Read more

Истражители на СЈО му вршеле закани и притисоци на обвинет во случајот „Тортура”

Read more

Филипче: Не се предвидени нови рестрикции за угостителските објекти

Read more
 

Вести

Марш под мотото „Држава што не постапува е држава што силува“ по повод 8 Март

Читај повеќе

316 нови случаи од 1.562 тестирања за COVID-19

Читај повеќе

Маж исчезнал во водите на Вардар во близина на ПИОМ

Читај повеќе

Американците очекуваат до 2030 година да имаат жена за претседател

Читај повеќе

Илон Маск остана без 27 милијарди долари минатата недела

Читај повеќе

Приведен крадец од Скопје, извршил 33 кражби во Битола и во Охрид

Читај повеќе

Истражители на СЈО му вршеле закани и притисоци на обвинет во случајот „Тортура”

Читај повеќе

Филипче: Не се предвидени нови рестрикции за угостителските објекти

Читај повеќе

Царовска: Жените просветителки ја создаваа државата, жените просветителки ја градат иднината

Читај повеќе