Русковска: Очекував и други да признаат вина за „Рекет“

„Очекував повеќе признанија за вина, не само од еден“, истакна денеска обвинителката Вилма Русковска по завршувањето на судењето за одвоената постапка за предметот „Рекет“ во кој обвинетиот Зоран Милевски – Кичеец призна вина, за разлика од првообвинетиот Бојан Јовановски – Боки 13 и второобвинетата Катица Јанева, кои се изјаснија дека не се виновни.

Обвинителката пред новинарите рече дека се познава со мајката на Боки 13  со која биле иста генерација и се познавале од прво одделение.

– Јас лично Боки го запознав кога првпат отидов  да гостувам на таа телевизија, а во ресторан сум била со него само кога беше прославата  на 1ТВ и толку од нашите седења и дружења по ресторани. Сето она друго што го кажа е невистина, истакна Рускоска.

Во однос на исказот на Боки 13 дека таа му обезбедила некакви информации, обвинителката рече дека не му дала никакви информации и дека новинарите треба да бидат сигурни во тоа. За изјавата дека камерите во домот на Јовановски ќе докажат каде се парите, Русковска рече дека не знае дали тоа вештачење е завршено и дека доколку е така „ќе биде добро доколку се утврди каде завршиле парите“.

Обвинителката, на прашање на новинарите за пораката на Јанева до судиите да не се плашат од Русковска, рече дека поранешната специјална обвинителка не е во ситуација на никого да порачува дали да се плаши или не.

За почетокот на воведниот збор каде го споредио предметот „Рекет“ со филмот „Чарлиевите ангели“, обвинителката Русковска рече дека таа направила аналогија со тој филм.

-Секако дека сум го гледала, но не сум ја гледала македонската верзија, документарецот што тие си ја снимаа за себе и затоа почнав со Чарлиевите ангели, мислејќи на документарецот, рече Русковска.

Судењето за предметот „Рекет“ продолжува на 6 декеври годинава, додека пресудата за издвоената постапка во која Зоран Милески – Кичеец призна вина, ќе биде изречена утре напладне. 

реклама

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Десетте најпонижувачки порази во историјата на Лигата на шампиони

Read more

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more

Македонија

Џафери доби внук, денеска нема продолжение на конститутивната седница

Read more

Села, Гаши и Касами не одат на лидерска кај Ахмети

Read more

Бројот на новозаразени и натаму трицифрен, иако има тренд на намалување

Read more

Топло со температура до 36°C, попладне услови за дожд

Read more

Вести

Џафери доби внук, денеска нема продолжение на конститутивната седница

Читај повеќе
  • play_arrow

Бејрут: Анатомија на смртоносната експлозија

Читај повеќе

Одморалиште на германскиот автопат А3 е жариште на заразени кои доаѓаат од Западен Балкан

Читај повеќе
  • play_arrow

Дезинформациите за коронавирусот убија најмалку 800 луѓе ширум светот

Читај повеќе

Села, Гаши и Касами не одат на лидерска кај Ахмети

Читај повеќе

Бројот на новозаразени и натаму трицифрен, иако има тренд на намалување

Читај повеќе

Топло со температура до 36°C, попладне услови за дожд

Читај повеќе

Џафери за утре најави седница за избор на претседател на Собранието

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе