Saab 95 караван е временска капсула од 60-тите

Saab 95 е караван од 1967 година за кој не слушнале многу луѓе, но тоа не го менува фактот дека неговата вредност се проценува до 60.000 долари.

Автомобилот го започнал својот живот во Калифорнија, поминал неколку години уживајќи во сонцето, а потоа бил ставен на суво складиште каде поминал повеќе од 20 години. Broad Arrow Auctions наведува дека следниот сопственик го транспортирал до источниот брег на САД, а потоа следела детална реставрација.

Моторот и менувачот се освежени според фабричките спецификации, а каросеријата остана без оригиналната боја и е обоена со бордо нијанса од палетата на Mercedes. Внатрешноста е обложена со материјал на Mercedes MB-Tex, кој многу наликува на кожа и тешко се разликува, но е подостапен.

Според современите стандарди за караван, Saab 95 е прилично компактен, но сепак остава впечаток благодарение на интригантниот дизајн и деталите. Напред има хромирана решетка на ладилникот, тркалезни светла и дополнителни светла поставени на хромиран преден браник. Внимание привлекуваат и бандажите, како и кружните задни светла сместени во триаголниот дел од каросеријата.

Автомобилот е опремен со опционален трет ред седишта, што значи дека може да прими до 7 патници. Се придвижува од Ford V4 мотор кој развива 65 КС. Иако тоа не звучи многу, тоа е значителено повеќе во однос на 3-цилиндричниот двотактен мотор со 38 КС со кој се продаваше и моделот. Моторот V4 е поврзан со 4-степен мануелен менувач.

Аукцијата е во тек, а се очекува Saab 95 да биде продаден до 60.000 долари.

Тагови
реклама

Ништо повеќе нема да биде исто: „Кинезите“ влегоа во Топ 10

Read more

Еден суплемент не смеат да го земаат луѓето над 50 години

Read more

Симбол на љубов и упорност: Каланхојата е моментално најпопуларното цвеќе

Read more

Трик за магдоносот да биде свеж и до месец дена

Read more

Концепти

Италијанците го претставија концептот Quintessenza: GT што се претвора во пикап

Read more

Новиот хиперавтомобил на MG забрзува до стотка за 1,9 секунди

Read more

Поблиску до ѕвездите со концептот Chrysler Halcyon

Read more

Hyundai на 4 нозе: Електромобилот изгледа како од филм, но производителот има сериозни планови

Read more
 

Автомобили

Volkswagen ќе прави евтини е-автомобили од 20.000 евра

Читај повеќе

Alfa Romeo никогаш повеќе нема да биде иста

Читај повеќе

Ништо повеќе нема да биде исто: „Кинезите“ влегоа во Топ 10

Читај повеќе

Совети за чистење и одржување на кожени седишта

Читај повеќе
  • filter

BMW претстави интересен концептен двосед Skytop

Читај повеќе

Range Rover за прв пат ќе се произведува надвор од Велика Британија

Читај повеќе

Новите автомобили ќе имаат предупредување за пречекорување на брзината?

Читај повеќе
  • filter

Volkswagen ги објави првите фотографии од новиот Golf GTI Clubsport

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

KIA го претстави електричниот SUV EV3, доаѓа и во Европа

Читај повеќе