АВСТРАЛИЈА ОПЕН 2023

Сабаленка против Рибакина во ВТА финалето во Мелбурн

Финалето на овогодишното издание на Австралија опен во женска конкуренција ќе го сочинуваат Казахстанката Елена Рибакина и Белорусинката Арина Сабаленка, кое денески ги совладаа своите ривалки во двете полуфиналиња.

По час и половина игра, Арина Сабаленка, петтата тенисерка во светот, ја победи својата противничка рангирана 14 места подолу со 2:0 во сетови (7-6(1), 6-2) и влезе во финалето.

На овој начин белоруската тенисерка за првпат стигна до финале на еден Грен слем турнир и ќе има можност да ја освои својата прва голема титула во кариерата.

Remote video URL

Претходно, казахстанската тенисерка Елена Рибакина (25. ВТА) во полуфиналето ја совлада Викторија Азаренка (24. ВТА) со 2:0 по час и 43 минути игра. Резултатот во сетови беше 7-6(4), 6-3.

Рибакина има еден голем трофеј на своето конто, Вимблдон, кој го освои минатата година.

Remote video URL

Финалето е закажано за в сабота од 9:30 часот по македонско време.

реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Тенис

Мартина Навратилова го победи ракот на грлото и дојката

Read more

Надал првпат по 18 години не е меѓу првите десет тенисери во светот

Read more

Алкарас со триумф во Индијан Велс ќе се врати на врвот на АТП листата

Read more

Ѓоковиќ се враќа на турнирот што го нема освоено осум години

Read more
 

Спорт

Норвешка без Холанд против Шпанија

Читај повеќе

Верстапен: Не сум среќен, требаше да победам

Читај повеќе

Лацио со осуда кон навивачите кои го величаа Хитлер и скандираа антисемитски пароли

Читај повеќе

Шкупи по втор пат го отпушти Седлоски

Читај повеќе

Де Роси ја измамил сопругата роденденот да го слави во паб гледајќи дерби

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси не може ни да вечера на раат во Аргентина

Читај повеќе

Претставен новиот дрес на македонската фудбалска репрезентација

Читај повеќе

Дешан го избра новиот капитен на Франција

Читај повеќе

Мартина Навратилова го победи ракот на грлото и дојката

Читај повеќе