САД ги купија речиси сите резерви на лек за COVID-19

Соединетите Американски Држави постигнаа договор за откупување на речиси целата светска залиха на лек за кој е докажано дека помага во лекувањето на COVID-19.

Во клиничките истражувања спроведени во Велика Британија и неколку други земји, беше докажано дека „ремдесивир“ го намалува времето на хоспитализација кај тешко болните пациенти со COVID-19.

Ова е еден од само два лека кои се докажано ефикасни како терапија за коронавирусот.

„Ремдесивир“ спаѓа во групата лекови познати како „нуклеотидни аналози“, кои се користат за лекување рак, вируси и разни инфекции.

Лекот го произведува американската фармацевтска компанија Gilead Sciences. Според првичните истражувања, го намалува времето на хоспитализација во случај на инфекција со новиот коронавирус за 31 процент во однос на плацебо групата.

Повеќе на темата, во прилогот на BBC.

Remote video URL
реклама

Здравје

Зошто некои луѓе минуваат со полесни симптоми, а други се борат за живот?

Read more

Што се случува во телото кога јадете брза храна?

Read more

Психопатите и нарцисоидните луѓе почесто не ги почитуваат мерките за заштита од COVID-19

Read more

Објавен првиот Водич за справување со невролошки заболувања во услови на COVID-19

Read more

Магазин

  • play_arrow

Најскапата маска против COVID-19 е од злато и дијаманти

Читај повеќе

Колку калории се трошат за време на сексот?

Читај повеќе

Арнолд Шварценегер стана дедо

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајк Тајсон три рунди се бореше со ајкули и победи со „нокаут“

Читај повеќе

Зошто некои луѓе минуваат со полесни симптоми, а други се борат за живот?

Читај повеќе

Пет најчести лаги кои жените ги кажуваат за сексот

Читај повеќе
  • play_arrow

Бил Гејтс: Пандемијата за богатиот свет ќе заврши до 2021, за другите подоцна

Читај повеќе
  • play_arrow

Здраво и вкусно: Осум рецепти за врап со туна и пилешко

Читај повеќе
  • filter

Највисокиот монтажен облакодер во светот се гради во Сингапур

Читај повеќе