САД го стопираат производството на авионот Boeing 747-8

Американската компанија Boeing нема повеќе да го произведува познатиот модел на авиони Boeing 747-8, објави агенцијата Bloomberg, повикувајќи се на неименувани извори од компанијата.

– Последните авиони Boeing 747-8 ќе излезат од фабриката во близина на Сиетл за околу две години, одлуката сѐ уште не е официјално објавена, а може да биде сменет рокот, наведува Bloomberg.

Агенцијата посочува дека последниот модел на Boeing 747-8 не постигна комерцијален успех бидејќи авиокоманиите преминаа на модели со два мотори за долги десетинации. Економскиот пад поради коронавирусот сега дополнително ја усложнува продажбата на авиони.

Првиот лет на Boeing 747 бил во 1969 година, а од следната година авионот влегува во редова експлоатација. Вкупно се произведени над 1.500 авиони со различни модификации.

Тагови
реклама

Наја Ривера се удавила за неколку минути, покажа официјалниот извештај

Read more

Пограничен инцидент во Охридско Езеро со глисер со албански ознаки

Read more

За јавните личности и приватните газиња

Read more

Четири рецепти за мезиња со јајца

Read more

Бизнис

Пандемијата предизвика раст на вредноста на биткоинот

Read more

Здруженија и синдикати бараат казни и присилна наплата за фирмите кои зеле државна помош, а не исплатиле плати

Read more

Најдобрите пет бизнис идеи добија грантови од 20.000 евра од ПСМ Фондација

Read more

Компаниите кои инвестираа и во пандемијата имаат уште четири дена за аплицирање за финансиска поддршка

Read more

Вести

Од утре дожд и намалување на температурата

Читај повеќе

Грчкитe гранични премини „Дојрани“ и „Ники“ остануваат затворени за сообраќај

Читај повеќе

Продолжува потрагата по момчето кое исчезна во водите на Преспанско Езеро

Читај повеќе

Тестирање на антитела: 1,5 милиони Италијанци прележале COVID-19

Читај повеќе

Санкционирани диви тркачи на скопските улици

Читај повеќе

Со концерт посветен на Ана Липша Тофовиќ вечерва отворање на 60. издание на „Охридско лето“

Читај повеќе

Пограничен инцидент во Охридско Езеро со глисер со албански ознаки

Читај повеќе

Во Австралија војската ќе проверува почитување мерки за самоизолација

Читај повеќе

Екипа на СЗО за истрага на потеклото на пандемијата ја заврши мисијата во Кина

Читај повеќе