САД го загубија најмодерниот воен авион, бараат јавноста да им помогне да го најдат

Макфакс/Кајгана
/ 18.09.2023 / 11:30

Американските воени претставници побараа помош од јавноста за пронаоѓање на борбен авион F-35 откако му се изгуби трага некаде над Јужна Каролина кога пилотот се катапултирал, пишува The Guardian.

„Пилот безбедно се катапултираше од Lockheed Martin F-35 Lightning II над Северен Чарлстон во неделата попладне по несреќа“, соопштија воени претставници, а потрагата по неговиот исчезнат авион сега е фокусирана на две езера северно од Северен Чарлстон.

„Пилотот безбедно падна со падобран во Северен Чарлстон околу 14 часот и беше пренесен во локална болница, каде што е во стабилна состојба“, изјави мајор Мелани Салинас. Името на пилотот не е објавено.

URL

„Врз основа на локацијата и планот за летање, Lockheed Martin F-35 Lightning II би можел да биде некаде околу езерото Мултри или езерото Мерион“, рече наредникот Хедер Стентон. Двете езера се наоѓаат северно од Северен Чарлстон и таму сега е насочена потрагата.

Локалната конгресменка Ненси Мејс прашува како е можно да се изгуби авион.

„Како, по ѓаволите, губите F-35? Како тоа нема уред за следење? Што бараме сега? Јавноста да го најде и да го врати?“, праша таа.

Тагови
реклама

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

Историски резил во францускиот парламент

Read more

5 симптоми кои укажуваат на проблеми со црниот дроб

Read more

Свет

Кампањата на Камала Харис собра речиси 50 милиони долари за помалку од еден ден

Read more

Дали само Мишел Обама може да го победи Трамп на избори?

Read more

Обама ја поддржа одлуката на Бајден и предупреди: Се наоѓаме во непознати води

Read more

Захарова: Медиумите и политичките кругови ја криеја вистината за психичката состојба на Бајден

Read more
 

Вести

Мултимедијален алтернативен фестивал Гига фест во Крива Паланка

Читај повеќе

Објавени платите на премиерот и министрите: Најголема зема Мицкоски – 2.280 евра, најмалата министерска е 1.880 евра

Читај повеќе

Полнач за мобилни итно повлечен од српскиот пазар поради опасност од пожар и струен удар

Читај повеќе

Кампањата на Камала Харис собра речиси 50 милиони долари за помалку од еден ден

Читај повеќе

Таравари: Вработувања во здравството ќе има, но покачување плати тешко до крајот на годинава

Читај повеќе

Од полноќ нови цени на горивата

Читај повеќе

Дали само Мишел Обама може да го победи Трамп на избори?

Читај повеќе

Уништени 8,7 тони небезбедна храна по спроведените вонредни контроли во Дојран, Охрид, Струга и Преспа

Читај повеќе

38-годишен скопјанец пронајден мртов во мотел во Чаир

Читај повеќе