САД и Британија го ракетираа главниот град на Јемен откако Хутите нападнаа американски танкер

Макфакс
/ 25.02.2024 / 10:57

Јеменските бунтовници Хути го нападнаа американскиот танкер „MV Torm Thor“ во Аденскиот залив, соопшти денеска портпаролот на оваа милитантна група, Јахја Сареа, додека САД и Обединетото Кралство извршија воздушни напади врз Сана, главниот град на Јемен.

Групата го гаѓала танкерот со нафта „со неколку бродски проектили“, рекол Сареа.

Американската централна команда (ЦЕНТКОМ) соопшти дека американскиот воен брод „USS Mason“ вчера соборил противбродска ракета истрелана кон Аденскиот Залив од територијата контролирана од Хутите. ЦЕНТКОМ додава дека ниту „USS Mason“ ниту „MV Torm Thor“ не претрпеле никаква штета, ниту пак има повредени.

Главната ТВ станица Al-Massira под контрола на Хутите, синоќа објави дека американските и британските сили извршиле серија воздушни напади врз главниот град на Јемен, Сана.

Американските и британските сили вчера извршија напади врз повеќе од десет цели во Јемен. Хутите, кои контролираат голем дел од Јемен, почнаа да гаѓаат комерцијални бродови на 19 ноември во знак на протест против израелските напади на Појасот Газа.

Како одговор, САД и Обединетото Кралство почнаа напади врз цели на Хутите во Јемен и ја нарекоа групата терористичка.

Тагови
реклама

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Со 11.100 км/ч за 1 час низ половина свет: Тестот беше успешен, доаѓа ракетен авион?

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Свет

Г7 подготвува мерки против Иран

Read more

Украинците имаат нови моќни дронови во кампањата против Русија

Read more

NYT тврди: Бајден го разубедил Нетанјаху од планот за контра-напад врз Иран

Read more

Иран: Ако Израел возврати, следниот напад ќе биде одлучувачки

Read more
 

Вести

Г7 подготвува мерки против Иран

Читај повеќе

Од ДУИ ме нарекуваат анти Албанец и ксенофоб затоа што гласно говорам за нивниот криминал, рече Мицкоски

Читај повеќе

Сообраќајка со полициско возило во Скопје, шестмина повредени

Читај повеќе

Деветвалентната ХПВ-вакцина достапна кај нас од следниот месец

Читај повеќе

Тепачка во штипскиот затвор, надвор стигнала и поддршка од 30 лица

Читај повеќе

Двајца повредени во пожар во куќа во Скопје

Читај повеќе

Вучиќ: За три до четири месеци ќе биде најлошата ситуација од 1945 година

Читај повеќе

Изложба на карикатури од Фестивалот за хумор и сатира IN VINICA VERITAS во Крива Паланка

Читај повеќе
  • play_arrow

Украинците имаат нови моќни дронови во кампањата против Русија

Читај повеќе