САД и Јапонија покажуваат моќ во Тајван, Кина веднаш испрати воени авиони

Кина испрати 39 воени авиони во тајванската воздушна одбранбена зона (ADIZ), соопшти тајванското Министерство за одбрана, што е „најголемиот упад оваа година“.

Летовите на авионите на Ослободителната народна армија се случија еден ден откако САД и јапонската морнарица одржаа голема демонстрација на сила во Филипинското Море.

Воената вежба вклучуваше два носачи на авиони на американската морнарица, два американски јуришни амфибиски брода и јапонски разурнувач на хеликоптери, во суштина мал носач на авиони. Два американски ракетни крстосувачи и пет разурнувачи беа исто така дел од вежбата.

„Слободата во најдобро издание! Ништо не ја потврдува нашата посветеност на #FreeandOpenIndoPacific како 2 ударни групи носачи, 2 амфибиски групи кои пловат со нашите блиски пријатели од јапонските поморски сили за самоодбрана“, напиша американскиот вицеадмирал Карл Томас на Twitter.

Во соопштението на американската морнарица се вели дека воените бродови „вршат обука за зачувување и заштита на слободниот и отворен индо-пацифички регион“.

Remote video URL
Упади на кинески воени авиони

Тајван и континентална Кина се управувани одделно откако поразените националисти се повлекоа на островот на крајот на кинеската граѓанска војна пред повеќе од 70 години. Но, кинеската владејачка Комунистичка партија (CCP) го гледа островот како дел од нејзината територија - и покрај тоа што никогаш не го контролирала.

Пекинг не ја отфрли можноста воената сила да го окупира Тајван и одржува притисок врз островот во изминатите неколку години со чести упади на воени авиони.

Во неделата упад извршија 24 борбени авиони J-16, 10 борбени авиони J-10, два транспортни авиони Y-9, два авиони за предупредување против подморници Y-8 и еден нуклеарен бомбардер H-6, соопшти тајванското Министерство за одбрана. Тие, исто така, распоредија ракетни системи за противвоздушна одбрана за следење на активностите, се додава.

URL

Упадите во неделата го одбележаа најголемиот дневен број кинески воени авиони кои влегоа во тајванскиот ADIZ оваа година. Најголем број евидентирани упади имало на 4 октомври минатата година, кога истиот ден во областа влетале 56 воени авиони.

„Иако кинеските упади во неделата веројатно беа реакција на големото поморско присуство на Токио и Вашингтон во областа, тие имаа друга цел“, рече Колин Кох, научен соработник на Школата за меѓународни студии С. Раџаратнам во Сингапур.

„Нема сомнеж дека ова е дел од пошироката кампања на Пекинг чија цел е да ја поткопа волјата и способноста на Тајван да продолжи со отпорот“, рече Кох.

Спорови околу островите

Карл Шустер, поранешен директор за операции во американскиот пацифички разузнавачки центар, рече дека Кина се обидува да го држи Тајван надвор од рамнотежа, „како тенисер што го турка противникот да брка топка преку теренот“, испраќајќи поголеми формации на островот од подалечни копнени бази.

Тој додаде дека американско-јапонските поморски вежби испратиле порака до Кина не само за Тајван, туку и за дејствијата на Пекинг во Јужното Кинеско Море и во близина на островот Сенкаку кој е под контрола на Јапонија, кој Кина го нарекува Диаојус и тврди дека, како и Тајван, е дел од нејзината суверена територија.

Островите се поблиску до Тајван отколку до Токио, а кинеските бродови речиси постојано се присутни во нив со месеци, изјави јапонскиот министер за одбрана за CNN минатата есен.

Соединетите Американски Држави велат дека Сенкаку спаѓа во Договорот за заемна одбрана меѓу САД и Јапонија, кој го обврзува Вашингтон да го брани како и секој друг дел од јапонската територија.

Шустер рече дека иако големата поморска вежба испраќа порака, нејзината локација значи дека не била премногу провокативна. Филипинското Море се наоѓа надвор од она што се нарекува првиот синџир на острови и се однесува на водите во кои Кина во голема мера има право. Шустер рече дека задржувањето на американско-јапонските поморски вежби надвор од синџирот покажува дека нема закана за кинеското копно.

реклама

Иран заплени два грчки танкери како одговор на американската акција

Read more

Најпознатата руска манекенка во провокативно издание прошета во Кан

Read more

Порошенко ставен на „црната листа“, се обиде да ја напушти Украина

Read more

Три начини како може да се заразите со мајмунски сипаници

Read more

Свет

Макрон и Шолц го повикаа Путин да ги ослободи борците од Азовстал

Read more

СЗО: Ширењето на мајмунски сипаници може да се спречи со правилни мерки

Read more

Порошенко ставен на „црната листа“, се обиде да ја напушти Украина

Read more

Иран заплени два грчки танкери како одговор на американската акција

Read more
 

Вести

Работник во фабрика во Струшко почина од струен удар

Читај повеќе

Макрон и Шолц го повикаа Путин да ги ослободи борците од Азовстал

Читај повеќе

ЦУК: Граѓаните да бидат внимателни по најавата од УХМР за нестабилно време

Читај повеќе

Приведени двајца дилери од Скопје

Читај повеќе

Мицкоски: Идната недела ќе поднесеме интерпелација за Џафери

Читај повеќе

Новиот словенечки премиер соработниците ги бира со посебен тест

Читај повеќе

Поплава во рудникот Суводол по вчерашното невреме, отежнат ископот на јаглен

Читај повеќе

СЗО: Ширењето на мајмунски сипаници може да се спречи со правилни мерки

Читај повеќе

Порошенко ставен на „црната листа“, се обиде да ја напушти Украина

Читај повеќе