САД и Кина се блиску до договор, цените на нафтата растат

Цените на нафтата денеска нагло пораснаа по најавите дека Кина и САД се на чекор до постигнување на трговскиот договор.

Во Лондон, цената на сировата нафта Брент порасна за 69 центи на 62,38 долари за барел.

Во Њујорк, цената на сировата нафта е поголема за 53 центи и изнесува 56,73 долари за барел.

Претходно од кинеското Министерство за надворешни работи беше соопштено дека кинескиот претседател Сји Ѓинпинг и американскиот претседател Доналд Трамп постојано се во контакт на различни начини.

Кон крајот на минатата недела цените на нафтата пораснаа за околу два долари откако американски извори наведоа дека можно е потпишување на трговскиот договор меѓу САД и Кина во текот на месецов.

Трамп минатата недела сугерираше дека можно е договорот да го потпише во Ајова, американската сојузна држава која беше најтешко погодена од царинските покачувања во 16-месечниот трговски спор меѓу двете најголеми светски стопанства.

реклама

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Трогателна снимка од Бејрут: Татко го заштитува синот од силните експлозии

Read more

Како мастурбацијата влијае на здравјето?

Read more

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Read more

Бизнис

До 10 август туристичките агенции може да се регистрираат на платформата „Дома си е дома“ за користење ваучери

Read more

Нема патувања, нема приход - Booking отпушта повеќе од 4.000 вработени

Read more

Четириесет компании ќе добијат поддршка за отворање нова е-продавница

Read more

Корона-стравот пак ја турна цената на нафтата

Read more

Вести

Њујорк воведува контролни пунктови на влезовите во градот поради COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Експлозија во Северна Кореја, можно е да има 15 жртви

Читај повеќе

Во Словенија лекуваат COVID-19 со редесивир, фавипивавир и дексаметазон

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Лажни осигурителни друштва мамат граѓани, предупредува АСО

Читај повеќе

Паднат процентот на заболени од тестирани во однос на минатата недела

Читај повеќе

Тактилни слики со Брајово писмо изложени во Археолошкиот музеј

Читај повеќе

РКЕ: Поскапувањето на струјата нема да ја зголеми цената на останатите производи

Читај повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница

Читај повеќе