САД ѝ наметнаа тешки царини на Кина

Групата од седумте најголеми светски економии, Г7, која ќе се состане во Италија следната недела, ќе разговара за ризикот од фрагментација на глобалната трговија по високите царини што САД ѝ ги наметнаа на Кина, најави италијанскиот министер за економија Џанкарло Џорџети.

Друга точка на дневниот ред на состанокот на министрите за финансии на Г7, што ќе се одржи на 24 и 25 мај во северниот италијански град Стреса, ќе биде како да се користат замрзнатите средства запленети од Русија по почетокот на војната во Украина, рече Џорџети.

„Предлогот на САД за користење на средствата за директно финансирање на војната во Украина би имал исклучително сериозни правни импликации кои допрва треба да се разјаснат“, рече тој.

„Во Стреса ќе ја разгледаме фрагментацијата на глобалната трговија со најновите потези на американската влада, која ги покажа своите карти со многу строги мерки против Кина. На светот каков што го знаевме му се ближи крајот“, рече Џорџети, додавајќи дека во тек е трговска војна која ги одразува геополитичките тензии и дека Европа допрва треба да ја одреди својата улога во сценариото што се развива.

Американскиот претседател Џо Бајден денеска откри нагло зголемување на тарифите за низа кинески увозни производи, вклучително и електрични возила, батерии за електрични возила (EV), компјутерски чипови и медицински производи, во изборна година чија цел е да ги придобие гласачите кои даваат лоши оцени за неговите економски мерки.

Тагови
реклама

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Read more

Свет

Трамп направи клучен потег и избегна сигурна смрт

Read more

Русите до Американците по нападот врз Трамп: Ова станува традиција

Read more

Екстремно десничарската Vox излезе од власта во пет клучни шпански региони

Read more

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Трамп направи клучен потег и избегна сигурна смрт

Читај повеќе

Девојка нападната од поранешниот дечко на работното место во Карпош

Читај повеќе

Скопјанец ја нападнал малолетната ќерка и психички ја малтретирал

Читај повеќе

Србинка со повреди забележана покрај автопатот кај Демир Капија, сопругот ја исфрлил од возилото

Читај повеќе

Да запрат прес-конференциите на отворено среде топлотниот бран, порача Синдикатот на новинарите

Читај повеќе

Aпасиев како нов претседател на Собраниската Анкетна комисија најави соработка со експертите и невладиниот сектор

Читај повеќе

Русите до Американците по нападот врз Трамп: Ова станува традиција

Читај повеќе

Екстремно десничарската Vox излезе од власта во пет клучни шпански региони

Читај повеќе
  • play_arrow

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Читај повеќе