САД извршија напади врз сириска воздушна база (видео)

Објавени се снимки од лансирањето на американски ракети од Средоземјето на сириска воздушна база. Американскиот претседател Доналд Трамп нареди напад на сириска база од која наводно полетале авиони кои учествувале во хемиски напад.

Според CNN, од бродовите стационирани на Средоземно Море кон Сирија се испукани меѓу 50 и 60 проектили од типот Tomahawk, а целта е воздушната база Шајрат на западот на Сирија, во околината на Холмс.

„Вечерва наредив напад на воздушна база во Сирија од која започна нападот со хемиско оружје. Нема сомнежи дека Сирија користи хемиско оружје и ја прекрши меѓународната конвенција со која е тоа забрането. Сите досегашни обиди да се смени односот на Башар ал-Асад се неуспешни. Крајниот резултат е продлабочување на бегалската криза и понатамошна дестабилизација на регионот“, изјави Трамп кој се обрати на нацијата од неговата резиденција во Флорида. 

реклама

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Скопје за време на Прва светска војна

Read more

3 едноставни чекори како да ослабите 10 килограми

Read more

Џеј Ло затечена од новинар кој ја праша за разводот од Бен Афлек

Read more

Свет

Генералното собрание на ОН ја усвои Резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Read more

И Русија е за независна Палестина

Read more

Нови детали за атентатот на Фицо: Атентаторот бил проукраински

Read more

Норвешка ги затвора границите за руски туристи

Read more
 

Вести

Генералното собрание на ОН ја усвои Резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Читај повеќе

Драмскиот театар Скопје гостува на фестивалот РУТА во Сараево

Читај повеќе

И Русија е за независна Палестина

Читај повеќе

Силјановска телефонски разговарала со Зеленски: Украинскиот народ може и во иднина да смета на македонското сојузништво и пријателство

Читај повеќе

Им ветувал виза за странска земја: Измамник од Скопје земал по 1.000 евра од лице

Читај повеќе

Нови детали за атентатот на Фицо: Атентаторот бил проукраински

Читај повеќе

Таравари: Конечен договор со ВМРО-ДПМНЕ денеска или утре

Читај повеќе

Биљана Стојановска ќе ја промовира третата книга поезија „Додека спиеш“

Читај повеќе

Радев: Позитивен знак е желбата на претседателката за средба, очекуваме промена на реториката и крај на јазикот на омраза

Читај повеќе