САД ја објавија локација на инцидентот: Видео од судирот ги разоткри сите руски лаги

Соединетите Американски Држави во четвртокот објавија декласифицирана снимка на која се гледа руското пресретнување на американско воено беспилотно летало соборено над Црното Море пред два дена, за кое Белата куќа вели дека ги разоткри лагите на Москва за тоа што се случило.

Соборувањето на американско беспилотно летало MQ-9 во вторникот беше првиот директен американско-руски инцидент од почетокот на војната во Украина, влошувајќи ги и онака заладените односи меѓу Вашингтон и Москва.

На видеото може да се види како руски борбен авион Су-27 доаѓа многу блиску до дронот и исфрла гориво во негова близина, во, како што рекоа американските власти, обид да го оштети американскиот авион во лет.

Тоа го покажува и губењето на видеоснимката по уште еден близок руски маневар, за кој Пентагон рече дека е резултат на судир на рускиот авион со беспилотното летало. Видеото завршува со слики од оштетениот пропелер на дронот, што го онеспособува леталото.

URL

Мапата што ја состави американската војска покажа дека првото пресретнување се случило помеѓу 40 и 50 наутички милји од Крим, во меѓународниот воздушен простор. Судирот продолжил околу 10 милји и дронот на крајот се урнал на 75 до 85 наутички милји од копното, според американската војска.

Русија ги отфрли американските обвинувања дека нејзините авиони постапиле непромислено и наместо тоа, вината за падот ја обвини на „острите маневрирања“ на дронот. Белата куќа соопшти дека објавените снимки ја побиваат верзијата на настаните на Москва.

„Апсолутно само ја разоткрива руската лага за тоа што тие рекоа дека се случило или што рекоа дека не се случило. Прилично е очигледно кога ќе го погледнете видеото дека авионот го погоди нашиот дрон“, портпаролот на Белата куќа Џон Кирби.

Американски официјален претставник, кој сакаше да остане анонимен, изјави за Reuters дека руски бродови биле видени во близина на областа каде што се урна дронот, иако се чини дека сè уште не ги пронашле неговите делови.

Портпаролот на Пентагон, бригадниот генерал Патрик Рајдер, изјави дека има „индикации“ дека Москва се обидува да ги извади остатоците од MQ-9.

URL

„Сметаме дека е многу малку веројатно дека тие ќе можат да извлечат нешто корисно“, рече Рајдер за новинарите, наведувајќи ја длабочината на водата и неодредените мерки за ублажување за заштита од кражба на чувствителен материјал на дронот.

Објавувањето на видеото следи по одделните разговори во средата меѓу највисокиот американски генерал Марк Мили и неговиот руски колега, началникот на Генералштабот Валериј Герасимов, и меѓу американскиот секретар за одбрана Лојд Остин и неговиот руски колега Сергеј Шојгу.

Кирби рече дека инцидентот бил непромислен и дека можеби ја покажал неспособноста на руската војска.

реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Свет

Секс скандалот му се удри од глава: Дали Доналд Трамп ќе биде уапсен денеска?

Read more

Русите се пофалија дека пресретнале американски бомбардери над Балтичко Море

Read more

Шефот на Вагнер му пиша на Шојгу: Ве предупредувам дека Украина подготвува жесток напад

Read more

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more
 

Вести

Груби: Работиме на тоа цело ВМРО-ДПМНЕ да гласа за уставни измени

Читај повеќе

Ќе се основа национална установа Оркестар за џез музика во Скопје

Читај повеќе

Најубавата плажа на Закинтос годинава ќе биде затворена за туризам

Читај повеќе
  • play_arrow

Ковачевски: Обврска на сите е да го продолжиме патот на државата кон ЕУ

Читај повеќе
  • play_arrow

МВР: Спречено организирано бегство од Идризово, откриен 40-метарски тунел

Читај повеќе

Судењето за „Ласкарци“ продолжува на 30 март

Читај повеќе

Во затворот Идризово откриен тунел за бегство

Читај повеќе

На скопскиот аеродром запленети над 43 килограми златен накит

Читај повеќе

Секс скандалот му се удри од глава: Дали Доналд Трамп ќе биде уапсен денеска?

Читај повеќе