САД ја тргаат Xiaomi од владината црна листа

Министерството за одбрана на САД ќе ја отстрани кинеската технолошка компанија Xiaomi од црната листа на владата, покажаа судските документи, отворајќи пат за идните инвестиции на САД во овој производител на паметни телефони.

Судското досие покажува дека двете страни ќе се согласат да ја решат постојната парница без натамошен спор, со што заврши краткото и контроверзно натегање меѓу компанијата и Вашингтон.

Xiaomi не одговори веднаш на барањето на Reuters за коментар.

Обвинет за врски со кинеската војска

Претходно оваа година, Министерството за одбрана на САД, под администрацијата на Доналд Трамп, го прогласи технолошкиот гигант за заповрзан со кинеската војска и беше ставен на листата што спречува американски инвестиции во компанијата.

Xiaomi брзо реагираше со поднесување тужба против владата на САД, нарекувајќи го третманот „незаконски и неуставен“ и негирајќи какви било врски со кинеската војска.

Во март, под администрација на Џо Бајден, федерален судија привремено го блокираше активирањето на црната листа.

Како што се прошири веста за одлуката, акциите на Xiaomi скокнаа за 6 проценти во Хонгконг.

Тагови
реклама

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Read more

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

КАЈГАНА во Букурешт: Ечи македонската химна, навивачите подготвени да ги бодрат „рисовите“

Read more

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Read more

Вести

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Read more

Објавени фотографии од кинескиот ровер на Марс

Read more

Sony претстави професионален дрон вреден 9.000 долари

Read more

Археолози најдоа кокошкино јајце старо 1.000 години во септичка јама

Read more
 

Гик

Предупредување: Корисниците на Word и Outlook мора веднаш да го ажурираат својот компјутер

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Epic Games ја подарува акционата авантура Control вредна 30 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 нови видеоигри во јуни 2021

Читај повеќе
  • filter

Објавени фотографии од кинескиот ровер на Марс

Читај повеќе
  • filter

OnePlus го претстави смартфонот Nord CE, пристигнува во Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony претстави професионален дрон вреден 9.000 долари

Читај повеќе
  • filter

Археолози најдоа кокошкино јајце старо 1.000 години во септичка јама

Читај повеќе

Зошто треба да го избришете FB Messenger?

Читај повеќе