САД ја уверуваат Европа: Ќе продолжиме да ве снабдуваме со гас

Одлуката на американскиот претседател Џо Бајден да ги прекине одобрувањата за нови проекти за течен природен гас (LNG) нема да влијае на испораките за Европа, изјави висок американски енергетски функционер.

„Тоа не влијае на LNG што моментално се извезува“, рече американскиот заменик-секретар за енергетика Дејвид Турк по состанокот со француските претставници во парискиот бизнис-област La Défense.

Месеци откако Бајден го запре потпишувањето на сегашниот или иден извоз на LNG од нови проекти за гас, одлуката ја потресе европската индустрија, која стана сè позависна од американскиот LNG гас додека Европската Унија се обидува да го отфрли рускиот гас среде војната на Москва во Украина.

Извозот на LNG од САД во ЕУ постојано се зголемува од почетокот на војната во Украина.

Севкупно, САД извезуваат околу 14 милијарди кубни стапки LNG дневно, рече Турк. И веќе одвои до 48 милијарди кубни стапки за извоз од идните проекти.

„Кога ги истакнуваме овие бројки, мислам дека има одредена сигурност дека има залихи кои се неопходни“, рече Турк, според Politico.

реклама

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Read more

Бизнис

Цените на нафтата под 85 долари

Read more

Внимателно се тргува на Волстрит, никој не сака да ризикува

Read more

Паднаа цените на нафтата

Read more

Растат цените на нафтата

Read more
 

Вести

Девојка нападната од поранешниот дечко на работното место во Карпош

Читај повеќе

Скопјанец ја нападнал малолетната ќерка и психички ја малтретирал

Читај повеќе

Србинка со повреди забележана покрај автопатот кај Демир Капија, сопругот ја исфрлил од возилото

Читај повеќе

Да запрат прес-конференциите на отворено среде топлотниот бран, порача Синдикатот на новинарите

Читај повеќе

Aпасиев како нов претседател на Собраниската Анкетна комисија најави соработка со експертите и невладиниот сектор

Читај повеќе

Русите до Американците по нападот врз Трамп: Ова станува традиција

Читај повеќе

Екстремно десничарската Vox излезе од власта во пет клучни шпански региони

Читај повеќе
  • play_arrow

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Читај повеќе
  • play_arrow

Обид за атентат врз Трамп, двајца мртви

Читај повеќе