САД контра Ердоган: Ги отфрлаат сите опции кои вклучуваат две држави за Кипар

Соединетите американски држави отфрлаат какво било решение за Кипар кое би вклучувало две држави на територијата на Кипар, како што предложи деновиве турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, изјави министерката за надворешни работи на САД, Викторија Нуланд.

На прашањето за време на собраниското сослушување дали администрацијата на САД ја отфрла таквата опција, Нуланд одговори: „Да, апсолутно“.

„Сметаме дека само процес предводен од Кипрани, и двете зони, и двете заедници, може да донесе мир и стабилност на Кипар“, рече американскиот потсекретар за политички прашања.

Несигурен напредок во преговорите

За време на посетата на северниот, турски дел на Кипар, турскиот претседател Ердоган завчера рече дека „не може да се постигне напредок во преговорите освен ако не се прифати дека има два народа и две држави“ на островот. Островот е поделен помеѓу Република Кипар, членка на Европската Унија, која има моќ во јужниот дел на островот и самопрогласената Турска Република Северен Кипар, прогласена во 1983 година, што е призната само од Турција.

Турскиот претседател најави и продолжување на повторното отворање на Варош, кој стана град на духови по поделбата на медитеранскиот остров.

Преговорите за судбината на островот се во застој од 2017 година. Во април, обидот за рестартирање на разговорите организирани од ООН, кои ја надгледуваат тампон зоната помеѓу двата дела на островот, заврши безуспешно.

Тагови
реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Read more

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Свет

Денеска ги трошиме последните ресурси на Земјата за 2021, а уште не е ни август

Read more

Макрон е како Хитлер? Антиваксерите го налутија претседателот

Read more

Pfizer: Третата доза од вакцината ја зголемува заштитата од делта сојот до 100 пати

Read more

Шумски пожар кај Анталија, хотелите немаат вода и струја, во тек евакуација

Read more
 

Вести

Усвоена Резолуцијата на ВМРО-ДПМНЕ, Левица би сакала „похардкор“ варијанта

Читај повеќе

Дневен ковид биланс: 54 нови случаи oд 3.764 тестирања

Читај повеќе

Вучиќ: Ништо не бараме од Македонците, само братство и пријателство

Читај повеќе

Трговијата со луѓе за сексуална експлоатација е доминанта форма во Македонија

Читај повеќе

Скопје се топи на +40°C, Брзата помош има стотина интервенции дневно

Читај повеќе

Нула минути чекање на граница и една работна дозвола – бара бизнис заедницата

Читај повеќе

Еден загинат и двајца повредени во сообраќајка во Куманово

Читај повеќе

Денеска ги трошиме последните ресурси на Земјата за 2021, а уште не е ни август

Читај повеќе

Макрон е како Хитлер? Антиваксерите го налутија претседателот

Читај повеќе