САД му упатија закана на наследникот на Сулејмани

Специјалниот американски пратеник за Иран, Брајан Хук, му упати закана на Есмаил Гани, кој на позицијата командант на специјални сили „Кудс“ на иранската Револуционерна гарда, дојде на почетокот на месецот на местото на убиениот Касим Сулејмани.

Хук за саудискиот весник الشرق الأوسط (Asharq Al-Awsat) кажа дека смртта на Сулејмани, кој беше убиен на 3 јануари во американскиот воздушен напад со дрон во близина на аеродромот во Багдад, „е празнина која иранскиот режим тешко ќе ја пополни“, пренесува Anadolu Ajansı.

- Ако и Есмаил Гани го следи патот на убивање Американци, ќе го снајде истата судбина, рече Хук, запрашан за новиот командант на силите „Кудс“ и што ќе се случи доколку тргне по истиот пат како Сулејмани.

Хук кажа дека за напади врз Американците или интересите на САД во регионот како одговорни ќе ги сметаат иранскиот режим и силите кои делуваат во негово име.

реклама

Свет

Преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Навални од болница: Уште ми се тресат нозете

Read more

Рекордни 1.002 случаи на коронавирус регистрирани во Полска

Read more

Почина најмоќната жена во САД, судијката Рут Бејдер Гинсбург

Read more

Вести

Преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Гордана Јанкулоска: На крај памет не ми паѓа некаде да бегам

Читај повеќе

Во сеќавање на Игор Исаковски, на неговиот роденден

Читај повеќе

Шест починати и 140 нови случаи на коронавирус од 1.397 тестирања

Читај повеќе

Едно лице загина во тешка сообраќајка на автопатот Неготино – Демир Капија

Читај повеќе
  • play_arrow

Вака ќе изгледаат во пракса протоколите за присуство во училиште

Читај повеќе

Измачувал животни и се фалел на социјални мрежи

Читај повеќе

Навални од болница: Уште ми се тресат нозете

Читај повеќе

Рекордни 1.002 случаи на коронавирус регистрирани во Полска

Читај повеќе