САД му вратија на Иран антички артефакти позајмени пред 80 години

Иранската Влада соопшти дека точно 1.783 антички артефакти пристигнале во земјата како дел од враќањето на илјадниците антиквитети позајмени пред осумдесетина години од страна на Универзитетот во Чикаго.

Артефактите пристигнале на иранско тло во понеделникот заедно со двајца американски академци кои ги придружувале, потврди иранскиот министер за култура и туризам, Али Асхар Мунесан

Ова е четврта тура на враќање древни артефакти од САД во Иран. Предхотно вратија еднаш во 2004, додека останатите две тури беа реализирани во далечните 1950 и 1948 година.

Иран му ги позајми артефактите на Ориенталниот Институт при Универзитетот во Чикаго пред повеќе од 80 години заради истражувања, преводи и каталогизација откако американски археолози ги пронајдоја во 30-тите години на минатиот век ископувајќи во античкиот град Персеполис. Но, Американците имаат уште многу да враќаат бидејќи уште околу 17 илјади позајмени артефакти стојат во Чикаго.

Дефинитивнио интересна соработка помеѓу двете земји кои не само што немаат дипломатски односи уште од 1979 година, туку и цело време се во политички оган и на раб на војна.

реклама

Орел улови двометарска ајкула во САД

Read more

Македонија и уште 9 држави во кои нема McDonald's

Read more

Може ќебапи, не може цигари: Кои производи може да ги купувате со картичката Купувам домашно?

Read more

Спасовски: Домашна платежна картичка и за пензионери и неактивни баратели на работа

Read more

Култура

Поезија од Митко Гогов објавена во Германија и Хрватска

Read more

Почина Атанас Ковачевски, портпарол на ЕВН и поранешен новинар

Read more

Водичот „Византиското наследство на Скопје“ излезе на англиски јазик

Read more

Договорот од Преспа треба да е инспирација за многу иницијативи

Read more

Вести

Вице Заев: Објавените разговори се лаги од трети лица

Читај повеќе
  • play_arrow

Манчевски: Безидејната ВМРО-ДПМНЕ во својата програма ветува проекти што СДСМ веќе ги спроведе

Читај повеќе
  • play_arrow

Спасовски: Домашна платежна картичка и за пензионери и неактивни баратели на работа

Читај повеќе
  • play_arrow

Николоски од Прилеп: ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи увоз додека не се откупи домашниот тутун

Читај повеќе

Земјоделец загина во несреќа со трактор

Читај повеќе

Сафет Бишевац позитивен на COVID-19

Читај повеќе

Може ќебапи, не може цигари: Кои производи може да ги купувате со картичката Купувам домашно?

Читај повеќе

ГОБ „8 Септември“: Нема листа на чекање за итни операции

Читај повеќе

Интегра ја презентираше програмата во Куманово

Читај повеќе