САД не го потпишаа договорот за борба против онлајн екстремизмот

Вашингтон, 16 мај 2010 (МИА) – Белата куќа не ја потпиша меѓудржавната иницијатива наречена „Повик на Крајстчерч“, поддржана и од главните технолошки компании, за спречување на ширење екстремизам на интернет, пренесува дописникот на МИА од Вашингтон.

„Повикот на Крајстчерч“, договор што вчера во Париз го потпишаа девет земји и седум технолошки компании, е одговор на нападите во март врз две џамии во Крајстчрч на Нов Зеланд, при што загинаа 51 лице.

Текстот од три страници, изготвен од новозеландската премиерка Џасинда Ардерн и францускиот претседател Емануел Макрон, повикува на регулација на интернет службите заслужни за ширење на екстремистички содржини, без да се загрози слободата на говорот.

Белата куќа соопшти дека во принцип ја прифаќа „проценетата порака“ на оваа иницијатива, но дека „во моментов не е во состојба да се придружи“.

Според позицијата на САД, идеолошките разлики помеѓу улогата на власта и владеењето на слободата на говорот ја усложнува борбата против екстремистичките содржини на социјалните мрежи, како на пример терористичката пропаганда.

Договорот предвидува владите и технолошките компании како Facebook и Twitter, да дејствуваат координирано. Во случај на терористички напади се предвидува формирање на кризен план за споделување информации и моментно блокирање на емитувањето видео содржини кои прикажуваат насилство во живо. Видео стриминг алатките на Facebook беа искористени за емитување во живо на сцените од самите напади во Крајстчрч.

Администрацијата во Вашингтон од своја страна им дава слобода на самите компании да воведат свои правила и да забранат употреба на нивните платформи како алатки на терористите.

Потписници на договорот се Велика Британија, Индонезија, Ирска, Јордан, Канада, Нов Зеланд, Норвешка, Сенегал и Франција и компаниите Facebook, YouTube, Google, Amazon, Twitter, Microsoft и Daily Motion.

реклама

Глетка од која застанува здивот: Диви коњи трчаат на Пелистер

Read more

Комисијата за заразни болести денеска на состанок за следните чекори за рестрикциите

Read more

Како твитерџиите реагираат на 80-часовниот полициски час?

Read more

Четиригодишно дете почина по пад од трактор

Read more

Свет

Ковид аларм во Бразил: Избришана статистиката, Болсонаро ги криел вистинските податоци за заразени и починати

Read more

Брегзит во ќорсокак – дали преговорите ќе пропаднат?

Read more

Зафатот со гушење при апсење ќе биде укинат во Минеаполис

Read more

Трамп: Коронавирусот е многу лош подарок од Кина

Read more

Вести

Охрид полн со гости, рестораните празни – сепак поднесени осум кривични за угостители

Читај повеќе
  • play_arrow

Ковид аларм во Бразил: Избришана статистиката, Болсонаро ги криел вистинските податоци за заразени и починати

Читај повеќе

МЗЗПР: На секој вработен заболен од COVID-19 на работното место да му биде исплатена 100% плата

Читај повеќе

Без струја утре делови од општина Карпош

Читај повеќе

Забраната за движење не ја почитувале 154 лица, маски не носеле 386

Читај повеќе

Намаленото производство на нафта продолжува и во јули

Читај повеќе

Северна Македонија во очекување на преговарачката рамка со ЕУ

Читај повеќе

Комисијата за заразни болести денеска на состанок за следните чекори за рестрикциите

Читај повеќе

Како „онлајн“ и „фејк њуз“ се прикрадоа во нашиот јазик?

Читај повеќе