САД објави снимка од ирански напад врз нивна база во Ирак

Една година по нападот Пентагон се реши да ја објави јавно снимката на која се гледа како Иран напаѓа американска база во Ирак.

Снимката е направена со дрон и на неа се гледа како американската база Ајн ал Асад во Ирак е цел на напад со проктили од страна на Иран.

Нападот се случил на 8 јануари 2020 година неколку дена откако САД со воздушен напад го ликвидираа иранскиот генерал Касем Солејмани на багдадскиот аеродром.

Во нападот врз база Ајн ал Асад немало загинати, а биле употребени вкупно 11 кам проектили. Сепак, околу стотина лица кои биле затекнати во базата имале трауматски повреди на мозокот поради блискоста до експлозиите. 

Remote video URL

Интересно, оваа база во Западен Ирак е изградена од конзорциум на југословенски компании во 80-тите години на минатиот век, а во изградбата учествувал и скопски „Гранит“.

Споменик во чест на изградбата на базата на кој стои името и на скопски „Гранит“
реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Чек дис аут

Ова е чипираниот мајмун на Илон Маск кој игра видеоигра со помош на неговите мисли

Read more

Фејл компилација на неделата

Read more

Што се случува ако ги изгуглате ликовите од „Friends“?

Read more

Лажни ковид-пасоши се продаваат преку интернет по поволни цени

Read more
 

Магазин

Смути од само неколку состојки за чистење на црниот дроб и цревата

Читај повеќе

Идеја за ручек: Печени пилешки прсти

Читај повеќе

Родени под среќна ѕвезда: Најталентирани хороскопски знаци

Читај повеќе

Рецепт на денот: Запечени енчилади со пилешко и кашкавал

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е чипираниот мајмун на Илон Маск кој игра видеоигра со помош на неговите мисли

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Осум брзи и здрави идеи за појадок

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да се држите до планот за здрава исхрана?

Читај повеќе

Седум прашања за сексот што ги мачат луѓето во долги врски

Читај повеќе