САД паднаа на второ место, Сингапур е најконкурентна економија во светот

Сингапур се најде на првото место во годинашниот извештај за конкурентност на Светскиот економски форум.

Во извештајот се анализира конкурентноста на економијата со мерење на фактори како што се макроекономска стабилност, инфраструктура, пазар на трудот и иновативен капацитет.

Сингапур оваа година ја „турна“ најголемата светска економија на второто место, при што градот-држава доби најдобри оценки за својата инфраструктура, здравство, пазар на трудот и финансиски систем.

Еден од „виновниците“ за успехот на Сингапур и Виетнам е трговска војна помеѓу Кина и САД.

Во извештајот се вели дека двете азиски економии имаат корист од глобалните трговски тензии, бидејќи трговијата се пренасочува во овие земји.

Виетнам „заработи“ десет поени од минатата година, и се искачи на 67-то место од 137 земји.

На врвот на листата се најдоа и Хонгконг, Холандија и Швајцарија. Хонгконг се искачи за четири места од минатата година, и покрај политичката криза која се одрази на економскиот раст.

Северна Македонија се искачи за две места и се наоѓа на 82. место на листата. Од регионот, најдобро рангирани се Словенија – на 35., Бугарија на 49. и Романија на 51. место.

реклама

ДИК: Членовите на избирачките одбори ќе добијат за 100% повисок надоместок

Read more

Virgin Galactic и Rolls Royce претставија надзвучен авион

Read more

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Фотошоп магија: Холивудските ѕвезди позираат со нивните најпознати ликови

Read more

Бизнис

Унца злато достигна цена од 2.069 долари

Read more

Безос продаде милион акции на Amazon за 3,1 милијарда долари

Read more

До 10 август туристичките агенции може да се регистрираат на платформата „Дома си е дома“ за користење ваучери

Read more

Нема патувања, нема приход - Booking отпушта повеќе од 4.000 вработени

Read more

Вести

Опожарени две возила во Скопје

Читај повеќе

Северна Македонија во третиот степен на препорака за патување на Стејт Департментот

Читај повеќе

Пронајдено обесено момче на кејот на Вардар

Читај повеќе

Нови 155 случаи од 1.845 тестирања, двајца починати и 127 оздравени

Читај повеќе

Половина од анкетирани родители, директори и наставници сметаат дека треба да се продолжи со наставата во училиште

Читај повеќе

СЗО апелира за итна помош од 15 милиони долари за Либан

Читај повеќе

До ОЈО Скопје поднесен соодветен акт за „бесправно градење“ кај „Мавровка“

Читај повеќе

Вучиќ: Со Приштина сакаме суштински разговори, во септември ќе барам исполнување на договорот за ЗСО

Читај повеќе

Во Геријатриската болница уште 10 нови позитивни на COVID-19, сите асимптоматски

Читај повеќе