САД признаа: Убивме десет цивили во напад со дрон во Кабул

Американската војска вчера призна дека нејзиниот последен напад кон крајот на август во Кабул, во кој загинаа десет цивили, меѓу кои седум деца, бил „трагична грешка“.

„Малку е веројатно дека возилото и убиените се поврзани со џихадистичката група Исламска држава-Хорасан (ИС-К) или дека тие претставуваат директна закана за американските сили“, изјави Кенет Мекензи, началник на американските сили во Авганистан пред новинарите нивните конечни повлекувања.

„Нашата истрага заклучува дека нападот бил трагична грешка“, додаде тој, истакнувајќи дека „ја презема целата одговорност“.

„Изразувам мое најдлабоко сочувство до семејствата и пријателите на убиените“, продолжи тој.

Тој потсети дека нападот со дрон на 29 август во Кабул требаше да спречи непосредна закана од ИД-К, неколку дена по атентатот на таа група во која беа убиени 13 американски војници во близина на аеродромот во Кабул.

реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Кање со бизарна маска се појави на свадба кај синот на најбогатиот човек во светот

Read more

Свет

Жртвите во нападот во Норвешка не се убиени со лак и стрела, тврди полицијата

Read more

НАТО ѝ одговори на Русија

Read more

Русија ги прекинува дипломатските односи со НАТО

Read more

Шпанскиот премиер вети дека ќе ја забрани проституцијата

Read more
 

Вести

  • play_arrow

ДИК: Градоначалници добија 34 општини, првиот круг ќе се повтори во две општини

Читај повеќе
  • play_arrow

Прес-конференција на Државната изборна комисија (во живо)

Читај повеќе

Заев: Граѓаните пратија порака и ние таа порака мораме да ја слушаме

Читај повеќе

Жртвите во нападот во Норвешка не се убиени со лак и стрела, тврди полицијата

Читај повеќе

Словенечката опозиција бара оставка од Владата по смртта на вакцинирана девојка

Читај повеќе

107 нови случаи од 1668 тестирања, 19 лица починаа од COVID-19

Читај повеќе

НАТО ѝ одговори на Русија

Читај повеќе

Русија ги прекинува дипломатските односи со НАТО

Читај повеќе

Официјално: ВМРО-ДПМНЕ победи во Гази Баба и Кисела Вода, втор круг во Чаир

Читај повеќе