САД размислуваат за прва нуклеарна проба после 28 години

МИА/КАЈГАНА
/ 23.05.2020 / 11:08

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп во изминатите недели размислувала дали да изврши нуклеарна проба, прва после 28 години, објави The Washington Post повикувајќи се на добро упатени извори.

Прашањето било покренато на состанокот на раководните луѓе на националните безбедносни служби на САД, по обвинувањата од Белата куќа дека Русија и Кина спроведуваат нуклеарни проби со низок интензитет.

На состанокот не била донесена конечна одлука по ова прашање, но учесниците биле согласни на заканите од Кина и Русија да се одговори со други мерки, а засега да не се вршат нуклеарни проби.

Во воената историја досега само двапати биле употребени нуклеарни оружја, и двете од САД при крајот на Втората светска војна. Првиот пат тоа се случи утрото на 6 август 1945 година, кога САД фрлија нуклеарна бомба на база на ураниум наречена Little Boy, во јапонскиот град Хирошима. Втората бомба беше фрлена 2 дена подоцна, а овојпат тоа беше плутониумска бомба што предизвикува имплозија наречена Fat Man, во градот Нагасаки исто така во Јапонија. Овие два напади резултираа со 120.000 мртви од повредите од експлозијата и од радиоактивноста и уште голем дел на загинати од долготрајните ефекти од радијацијата. Потребата од користењето на овие бомби беше и останува контроверзно прашање.

Во 1996 година Меѓународниот Суд на Правдата, највисокиот суд во Обединетите нации, издаде забрана за користење на нуклеарно оружје.

реклама

Ја избричи брадата по 10 години и ја шокираше сопругата

Read more

Хороскопски знаци во кои се родени мажите со најтежок карактер

Read more

Филипче: Дел од граѓаните не се придржуваат до мерките, па и не веруваат дека вирусот постои

Read more

Светот има ново жариште – земја каде за многу луѓе физичката дистанца е невозможна

Read more

Ново

Бројот на деца кои живеат во сиромаштија ќе се зголеми на 672 милиони

Читај повеќе

Трамп сака да ги повлече сите војници од Авганистан

Читај повеќе
  • filter

Девет милиони лајкови за новиот имиџ на Роналдо

Читај повеќе

Се подготвува протокол за отворање на аеродромите и граничните премини

Читај повеќе

Проценка за нова вонредна состојба, очекувања за дијалог и исход за датум на избори

Читај повеќе
dozdd.jpg

Променливо облачно со локални врнежи од дожд и ветер

Читај повеќе

Во средината на јуни би требало безбедно да ги пуштиме децата во градинките

Читај повеќе
  • play_arrow

Ја избричи брадата по 10 години и ја шокираше сопругата

Читај повеќе
  • play_arrow

Баерн славеше среде Дортмунд и дојде на чекор до титулата

Читај повеќе