САД се заканува: Ќе ѝ одговориме на Русија за секоја агресивна постапка

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска изјави дека САД ќе одговори на агресивните и непромислени постапки на Русија.

Блинкен за BBC, по завршување на состанокот на Г7, изјави дека Вашингтон се фокусира на активности како што се третманот на Алексеј Навални, мешањето во американските избори и хакерските напади.

Сепак, додаде дека САД би сакале да имаат стабилни односи со Русија.

Американскиот претседател Џо Бајден во февруари јасно му стави до знаење на рускиот колега Владимир Путин дека „деновите кога САД минувале преку агресивните руски постапки се завршени“, потсетува BBC.

реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Свет

AstraZeneca: ЕУ го загуби правниот спор

Read more

Британските лекари го идентификуваа индискиот сој како најопасен и заразен

Read more

ОН: Бројот на присилно раселени лица во светот достигна историски максимум

Read more

НАСА предупредува: Земјата апсорбира двојно повеќе топлина

Read more
 

Вести

Регистрирани осум нови случаи со COVID-19, нема починати

Читај повеќе

Попладне наместа нестабилно со пороен дожд, од вторник многу топло

Читај повеќе

Тешко повредена велосипедистка во Охрид откако во неа удрил автомобил

Читај повеќе

Албанија обезбеди бесплатни брзи тестови за туристите со симптоми на COVID-19

Читај повеќе

Санкционирани 176 возачи кои возеле под дејство на алкохол

Читај повеќе

Во експлозија во фабриката Слобода во Чачак повредени тројца работници

Читај повеќе

Втор случај на индиски сој во државата, за влез во Грција доволен е и брз тест

Читај повеќе

Авионска дезинсекција против комарци во Скопје

Читај повеќе

Претпладне сончево со умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд

Читај повеќе