САД трагаат по синот на Осама бин Ладен, нудат 1 милион долари за информација

САД распишаа награда во износ од 1 милион долари за инфромации што би довеле до откривање и апсење на синот на ликвидираниот лидер на терористичката мрежа Ал Каеда, Осама бин Ладен, Хамза, јави BBC, повикувајќи се на неименуван висок американски претставник.

Според истиот извор, САД сметаат дека Хамза бин Ладен е новиот лидер на Ал Каеда и дека се наоѓа во реонот на авганистанско-пакистанската граница.

Американскиот претставник посочува дека Хамза бин Ладен изминативе години објавувал видео и аудио пораки во кои повикува на напади вцз САД и нивните сојузници, во знак на одмазда за убиството на неговиот татко.

Осама бин Ладен, кога САД го обвинуваа дека е организатор на нападите во Њујорк и Вашингтон на 11 септември 2001 година во кои загинаа речиси 3.000 лица, беше ликвидиран во Пакистан во 2011 година, од страна на припадници на американските специјални сили.

Се претпоставува дека Хамза бин Ладен, кого САД пред две години го ставија на глобалната листа на терористи, има околу 30 години.

Според сознанијата на американското разузнавање, Хамза бин Ладен е оженет со ќерката на Мохамед Ата, кој беше еден од исламистите кои го киднапираа авионот што удри во зградите на Светскиот трговски центар во Њујорк во 2001 година.

BBC наведува дека Хамза важел за „омилен син“ на Осма бин Ладен и дека бил подготвуван за преземање на раководењето со Ал Каеда уште додека неговиот татко бил жив.

– Веруваме дека веројатно се наоѓа на авганистанско-пакистанската граница… и може да замине во Иран. Но, тој би можел да биде насекаде низ јужна и централна Азија, наведува американскиоит претставник во изјавата за BBC.

реклама

La Casa de Papel добива петта и шеста сезона

Read more

Американски и грчки воени авиони утре со прелет над Скопје ќе го поздрават членството на РСМ во НАТО

Read more

Нови 52 случаи на COVID-19, се очекува прес-конференција на Филипче

Read more

Бегство од Дубаи: Каде се исчезнатите принцези?

Read more

Свет

Нов Зеланд има само еден активен случај на коронавирус

Read more

Продолжуваат протестите во Минеаполис, Трамп се закани дека ќе испрати војска

Read more

Отворањето на училиштата во Данска не го зголеми бројот на заразени со COVID-19

Read more

ИСИС ја користи корона-кризата: Вирусот е божја казна, следат нови напади

Read more

Вести

  • play_arrow

Можни се локализирани карантини во општини каде не се почитуваат мерките

Читај повеќе

Коцарев: МАНУ ги истражува причините за различната клиничка слика на COVID-19 кај заболените

Читај повеќе

Отфрлена кривичната пријава во врска со планинарската несреќа на Кајмакчалан

Читај повеќе

Предложена казна од 10.000 евра за поранешната директорка на Клиниката за кожни болести

Читај повеќе

Почна масовно тестирање на работници во штипската конфекција од која се шири коронавирусот

Читај повеќе

Основен кривичен суд Скопје од 1 јуни ќе постапува по сите предмети

Читај повеќе

Грција дозволи влез за македонски државјани од 15 јуни

Читај повеќе
  • play_arrow

Поздрав од НАТО

Читај повеќе

Граѓаните на Штип кои користеле превоз до конфекцијата со заразени лица да се самоизолираат

Читај повеќе