САД запленија иранска нафта на пат кон Венецуела

Американските власти соопштија дека заплениле околу 1,1 милиони барели нафта од четири пловни објекти што Иранците планирале да ги испорачаат во Венецуела.

Четири товари иранска нафта наменети за Венецуела се во рацете на американските власти, кои на тој начин ја прекинаа серијата испораки на нафта на Владата во Каракас. Американските власти тврдат дека ова е најголемата заплена на иранската нафта досега, но засега нема реакција од Техеран и Каракас.

Иран и Венецуела постигнаа договор за соработка пред неколку месеци, според кој Техеран досега доставил неколку танкери со нафта на Владата на Николас Мадуро, иако нафтените индустрии на двете држави се под санкции на САД.

Иако Американците објавија дека танкерите нема да стигнат во Венецуела, морнарицата на САД не реагираше во првите неколку случаи. Исто така, овојпат, не е јасно кој ги пресретнал танкерите и каде се наоѓаат бродовите во моментов.

Тагови
реклама

Џинови во реалниот свет за кои тешко ќе верувате дека навистина постојат

Read more

Нагорно-Карабах: Не е важно кој прв почна, туку кој стои зад војната

Read more

Неверојатни факти за животот во Шведска

Read more

Моќни илустрации ги покажуваат разликите меѓу Истокот и Западот

Read more

Свет

Европските земји ги враќаат строгите епидемиoлошки мерки

Read more

Нагорно-Карабах: Не е важно кој прв почна, туку кој стои зад војната

Read more

Над милион луѓе во светот починаа од последици на COVID-19

Read more

Преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Вести

Седумнаесет припадници на Армијата повредени во сообраќајна несреќа на патот Штип-Радовиш

Читај повеќе

Европските земји ги враќаат строгите епидемиoлошки мерки

Читај повеќе
  • play_arrow

Нагорно-Карабах: Не е важно кој прв почна, туку кој стои зад војната

Читај повеќе

Над милион луѓе во светот починаа од последици на COVID-19

Читај повеќе

Променливо облачно со повремени врнежи

Читај повеќе

Филипче: За кратко време ќе имаме брзи тестови за COVID-19, достапни ќе бидат во болниците и на граничните премини

Читај повеќе

Ако финансиската поддршка не стигне до работниците ќе следат кривични пријави, предупреди премиерот

Читај повеќе

Заев: Прашањето за Гоце Делчев треба да го решава Мешовитата комисија

Читај повеќе

Преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе