САД запленија иранска нафта на пат кон Венецуела

Американските власти соопштија дека заплениле околу 1,1 милиони барели нафта од четири пловни објекти што Иранците планирале да ги испорачаат во Венецуела.

Четири товари иранска нафта наменети за Венецуела се во рацете на американските власти, кои на тој начин ја прекинаа серијата испораки на нафта на Владата во Каракас. Американските власти тврдат дека ова е најголемата заплена на иранската нафта досега, но засега нема реакција од Техеран и Каракас.

Иран и Венецуела постигнаа договор за соработка пред неколку месеци, според кој Техеран досега доставил неколку танкери со нафта на Владата на Николас Мадуро, иако нафтените индустрии на двете држави се под санкции на САД.

Иако Американците објавија дека танкерите нема да стигнат во Венецуела, морнарицата на САД не реагираше во првите неколку случаи. Исто така, овојпат, не е јасно кој ги пресретнал танкерите и каде се наоѓаат бродовите во моментов.

Тагови
реклама

Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Совети како да правите селфи фотографии како професионалец

Read more

Беровец лажел дека е киднапиран и изнудил 10.000 евра од татко му

Read more

Свет

Кој е Армин Лашет, човекот кој би можел да ја наследи Ангела Меркел?

Read more

Дутерте: Претседателската работа не е за жени

Read more

Почна најмасовната вакцинација против COVID-19 во светот

Read more

СЗО до своите членки: Не воведувајте обврска за доказ за вакцинирање или имунитет при патување

Read more
 

Вести

Минусни температури во цела држава, на Попова Шапка -16 степени

Читај повеќе

Законот за попис пред гласање, опозицијата собира потписи да го поништи

Читај повеќе

Сончево и студено со мала до умерена облачност

Читај повеќе

Нови 361 заразени, починати 14, оздравени 2.116 лица

Читај повеќе

Кој е Армин Лашет, човекот кој би можел да ја наследи Ангела Меркел?

Читај повеќе

Беровец лажел дека е киднапиран и изнудил 10.000 евра од татко му

Читај повеќе
  • play_arrow

Откриени гости и странски државјанки во угостителски објект со забрана за работа во Охрид

Читај повеќе

Приведени три лица од гостиварско поради трговија со кокаин

Читај повеќе

Пристигнаа милион кинески вакцини во Србија, новинарите со приоритет во вакцинацијата

Читај повеќе