Саем на книга 2021 во септември

Овогодинешниот Саем на книга ќе се одржи од 8 до 14 септември и веројатно ќе биде на затворено.

Фото: МИА

Традиционално, Саемот на книга ќе биде поддржан од Министерството за култура и оваа година, а локацијата повторно ќе биде салата Борис Трајковски, со тоа што за разлика од лани, кога се одржа на едниот од паркинзите, сега планот е да се одржи во големата сала, на затворено. Нормално, за тоа да се реализира ќе се следи ситуацијата со пандемијата.

Саемое е поддржан од Македонската Асоцијација на издавачи, Здружението на издавачите и книжарите на Македонија (ЗИКМ), Здружението на албанските издавачи од Македонија и Сојузот на албански издавачи во Македонија.

За време на одржувањето на саемот протоколите за безбедност ќе бидат најстрого почитувани, за кои посетителите и изложувачите ќе бидат навремено информирани.

Под мотото „Безбедни саеми“ Саем на книга е првата саемска манифестација оваа година, а по него ќе следи и долгоочекуваниот Саем за мебел.

Тагови
реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Култура

Во Стоби ќе започнат археолошките истражувања

Read more

Рациновото признание за 2021 за Милован Стефановски за романот „Теорија за кучешка година“

Read more

За наградата „Пегаз“ за необјавен роман конкурираат 44 ракописи

Read more

Филмови, концерти и претстави на зелените покриви во Скопје

Read more
 

Вести

Регистрирани осум нови случаи со COVID-19, нема починати

Читај повеќе

Попладне наместа нестабилно со пороен дожд, од вторник многу топло

Читај повеќе

Тешко повредена велосипедистка во Охрид откако во неа удрил автомобил

Читај повеќе

Албанија обезбеди бесплатни брзи тестови за туристите со симптоми на COVID-19

Читај повеќе

Санкционирани 176 возачи кои возеле под дејство на алкохол

Читај повеќе

Во експлозија во фабриката Слобода во Чачак повредени тројца работници

Читај повеќе

Втор случај на индиски сој во државата, за влез во Грција доволен е и брз тест

Читај повеќе

Авионска дезинсекција против комарци во Скопје

Читај повеќе

Претпладне сончево со умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд

Читај повеќе