Сакате брзо возење? Ова се земјите со најмали ограничувања на брзината на автопат

Автопатиштата се проектирани за големи брзини, но во многу земји има ограничување на максималната брзина од безбедносни причини.

Најстрогите држави со модерни мрежи на автопатишта се наоѓаат во Европа и Азија. Сингапур и Макао имаат најзаглавени автопатишта што главно поминуваат низ густо населени подрачја, па разбирливо е што бризната е ограничена на максимални 90 км/ч.

Во Латвија и Естонија се (премногу) претпазливи во текот на зимата кога максималната брзина од 110 км/ч ја спуштаат на 90.

Сепак, има и земји каде може слободно да стиснете на педалата за гас и да уживате во добро, брзо возење. Секако, големата брзина носи голема одговорност, затоа возете внимателно.

Германија

Легендарниот аутобан во Германија постои од 1932 година кога била направена прата делница меѓу Келн и Бон. Денес, 87 години подоцна, Германија има автопатишта во должина од 12.996 километри на кои е дозволено да возите онолку брзо колку што сакате. Сепак, на сѐ повеќе делници се поставуваат знаци со ограничувања, затоа добро отворете ги очите.

Обединети Арапски Емирати и Саудиска Арабија

Најдобри по Германија за љубителите на огромни брзини се ОАЕ. Во оваа земја само на еден автопат смее да се вози со 160 км/ч – тоа е новиот автопат Абу Даби што беше пуштен во употреба годинава.

Но, ако ја прекршите максималната брзина за само 1 километар, ќе добиете строга казна, а ќе бидете фатени бидејќи има камери насекаде.

Освет во ОАЕ, пустинска оаза за јурење по автопатишта е Саудиска Арабија. Официјалното максимално ограничување е 140 км/ч, но полицијата е толерантна до 20 километри над дозволеното. Полициските контроли не се толку чести како во ОАЕ, а нема ни толку сообраќајни камери.

Полска и Бугарија

Максималната дозволена брзина на новоизградените автопатишта во Полска изнесува 140 км/ч. На старите патишта има ограничување до 100 км/ч.

Сообраќајната полиција во Полска е многу толерантна, па во зоната за 140 км/ч може да возите 150 и ќе поминете неказнето.

Слична е ситуацијата во Бугарија каде има исто максимално ограничување од 140 км/ч.

Соединети Американски Држави

Меѓу земјите каде најмногу би уживале вљубениците во огромни брзини се САД, поточно сојузната држава Тексас. Таму ограничувањето на брзината на автопат е 137 км/ч, што е повеќе отколку во остатокот од Европа.

Според Член 36 од Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата во нашата земја, на јавен пат надвор од населено место, возачот не смее со возилото да се движи со брзина поголема од:

- 130 км/ч на автопат;

- 110 км/ч на пат резервиран за сообраќај на моторни возила и

- 90 км/ч на други патишта.

реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Read more

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Авто новости

Климатизација во автомобилот: Која е идеалната температура за возење?

Read more

Lamborghini што остава без здив

Read more

Поглед во новиот McLaren 765LT Spider

Read more

Дебитираше новата Lada Niva Bronto во Русија

Read more
 

Автомобили

Климатизација во автомобилот: Која е идеалната температура за возење?

Читај повеќе
  • play_arrow

Lamborghini што остава без здив

Читај повеќе
  • filter

Поглед во новиот McLaren 765LT Spider

Читај повеќе
  • filter

Дебитираше новата Lada Niva Bronto во Русија

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема бегање од летачката рака на законот: Дронот гледа сѐ

Читај повеќе
  • play_arrow

Tesla Semi камионот одложен за 2022 година

Читај повеќе

Оваа грешка при менување брзини може да предизвика скап дефект

Читај повеќе

Редок Mercedes SLR McLaren 722 чини вртоглави 2,6 милиони евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е побрз: Mercedes AMG C63 Black Series или BMW M3 F80?

Читај повеќе