Салах се збогува со Мане, заврши ерата на еден од најдобрите тандеми на денешницата

Египетскиот напаѓач Мохамед Салах преку социјалните мрежи емотивно се прости од својот пријател, а сега поранешен соиграч од Ливерпул, Сади Мане.

Сенегалецот синоќа и официјално се пресели во Баерн, па одличното напаѓачко дуо кое последните години бележеше големи успеси во Англија и Европа, се распадна.

„Тоа беше вистинско возење! Ти благодарам за сите убави моменти и ти посакувам сѐ најдобро во твојата нова авантура! На сите ќе ни недостасуваш“, напиша Салах на Instagram со серија заеднички фотографии со пријателот, а одговорот на Мане брзо пристигна.

„Продолжи да ги правиш твоите работи!! Брат, ти си најдобар“, одговори Мане, со што стекна и голема почит меѓу египетските навивачи.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Mohamed Salah (@mosalah)

Мане и Салах во првите три месеци од годинава имаа три меѓусебни пресметки со своите репрезентации, а поуспешен беше Сенегалецот. На Африканскиот куп на нации Сенегал со Мане на пенали го победи Египет на Салах и стана африкански шампион, а потоа кон крајот на март во баражот за пласмaн на Мундијалот во Катар пеналите повторно беа талични за Сенегалците што значи дека Салах ќе го гледа Мане на ТВ како игра на Мундијалот.

За потсетување, сега веќе поранешниот напаѓач на Ливерпул синоќа потпиша тригодишен договор со Баерн, а вредноста на трансферот е 40 милиони евра.

Мане помина шест години во Ливерпул (2016-2022) и го напушти клубот една година пред да му истече договорот. За „Црвените“ одигра 269 натпревари и постигна 120 голови.

Инаку, Мане е третото засилување на Баерн ова лето откако претходно од Ајакс пристигнаа Рајан Гравенберх и Нусаир Мазруаи.

реклама

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Фудбал

Верати опљачкан на Ибица

Read more

Беа најплатени тинејџери во 2017 година: Каде се сега?

Read more

Гарет Бејл сензационално претставен во новиот клуб

Read more

Не е само Шкринијар: Кои играчи може да си заминат од Интер?

Read more
 

Спорт

Беретини се повлече од Вимблдон поради коронавирус

Читај повеќе

Верати опљачкан на Ибица

Читај повеќе
  • play_arrow

Беа најплатени тинејџери во 2017 година: Каде се сега?

Читај повеќе

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Читај повеќе
  • play_arrow

Гарет Бејл сензационално претставен во новиот клуб

Читај повеќе

Борачот Нуров обезбеди прв медал за Македонија на Медитеранските игри

Читај повеќе

Ѓоковиќ со победа стартуваше на Вимблдон и испиша историја

Читај повеќе
  • play_arrow

МекЛафин го собори светскиот рекорд на 400 метри со пречки

Читај повеќе

Не е само Шкринијар: Кои играчи може да си заминат од Интер?

Читај повеќе