Само 1% од Данците имаат антитела на коронавирусот

Б.С.Б.
/ 21.05.2020 / 14:37

Околу 1% од Данците биле во контакт со коронавирусот што значи дека постои можност од втор бран на епидемијата, објави данското Министерство за здравство.

Агенцијата која се занимава со надзор на заразни болести објави студија во момент кога данските парламентарци се сложија за нова фаза на отворање на земјата. Од 2.500 Данци одбрани случајно, 1.700 се согласиле да бидат тестирани за да се утврди присуство на антитела. Меѓу нив, само 12 имале антитела на SARS –CoV-2.

Агенцијата нагласува дека станува збор за првични резултати и дека сè уште е невозможно да се каже дали тие резултати се применливи на вкупната данска популација. Експертите сметаат дека резултатите се загрижувачки бидејќи покажуваат дека Данска би можела да биде на удар од втор бран.

„На колективно ниво немаме отпорност и тоа значи дека постои потенцијал за повторно избивање на епидемијата“, изјави Јенс Ландгрен, специјалист за заразни болести.

Според бројките, во Данска до 20 мај имало 11.315 заразени и 554 смртни случаи.

Пратениците во земјата се сложија за нова фаза на омекнување на мерките. Градинките веќе се отвораат, а децата се вратија во основните училиштата, но со строги мерки за социјална дистанца и хигиена.

Средните училиште се отворија оваа недела, откако парламентот даде зелено светло за отворање на музеите, киносалите и зоолошките градини.

реклама

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Гаф на романски министер стана хит на социјалните мрежи

Read more

Рецепт на денот: Пролетни крокети од компири

Read more

Силна бура ја погоди Австралија

Read more

Свет

Шпанија го укинува карантинот за странски туристи од 1 јули

Read more

Силна бура ја погоди Австралија

Read more

Советот на Европа предупреди за биотероризам по пандемијата на COVID-19

Read more

Во најдлабокиот рудник во светот заразени 164 рудари со коронавирус

Read more

Вести

  • play_arrow

Силно невреме во северниот дел на Хрватска

Читај повеќе

Шпанија го укинува карантинот за странски туристи од 1 јули

Читај повеќе
  • filter

Силна бура ја погоди Австралија

Читај повеќе

Двајцата пациенти на кои им беше трансплантиран бубрег се во добра здравствена состојба

Читај повеќе

Советот на Европа предупреди за биотероризам по пандемијата на COVID-19

Читај повеќе

Зоолошката градина од утре повторно отворена за посетители

Читај повеќе

Потврден 21 нов случај на COVID-19 во нашата држава

Читај повеќе

Албанија од 1 јуни ги отвора копнените граници со соседите и хотелските плажи

Читај повеќе

Граѓаните ќе излезат на гласање ако здравствените власти дадат зелено светло за избори

Читај повеќе