Само 15% од Германците би купиле електричен автомобил

Консултантската компанија Deloitte спроведе големо истражување прашувајќи ги германските возачи кој автомобил би го претпочитале доколку одлучат да купат ново возило.

Според оваа анкета, следниот пат кога ќе изберат автомобил, само 15% од нив ќе се одлучат за електричен, додека 40% од германските возачи би се одлучиле да купат хибридно возило - односно комбинација од електричен и бензински мотор.

Повеќето од оние кои се за префрлање на електрични возила, како причина за ваквата одлука ги наведуваат високите цени на горивата. Меѓутоа, доколку полнењето на електрична енергија би било скапо како фосилното гориво, 41 отсто од нив би ја преиспитале својата одлука да купат автомобил на струја.

Недоволната автономија во возењето е најголемата пречка за купување EV

Една четвртина од анкетираните возачи наведоа мал радиус на движење како најголема грижа за електричната мобилност, проследена со инфраструктура за полнење (14 проценти) и повисоки трошоци за набавка (12 проценти).

Речиси една третина од 1.500 испитаници рекле дека ќе потрошат до 2.000 евра повеќе за електричен автомобил во споредба со соодветно возило што работи на фосилни горива.

Во просек, тие наведоа автономија на електричниот автомобил од 616 километри како пресудна за да почнат да размислуваат да купат електрично возило (EV).

реклама

САД ѝ го блокираа на Русија плаќањето на долговите, ја принудуваат на банкрот

Read more

Брозовиќ на суд ја демантираше аферата со Ванда Нара: Имав проблеми со сопругата

Read more

Кои хороскопски знаци ќе ја запознаат љубовта на својот живот до крајот на мај?

Read more

Елитните руски специјалци трпат тешки порази, вели британското разузнавање

Read more

Авто новости

Кои модели добија по пет ѕвезди на последното EuroNCAP тестирање?

Read more

Што повеќе се исплати: VW на струја или Golf бензинец?

Read more

Како звучи Bugatti Bolide, вреден 4 милиони евра?

Read more

Поради неколку грама CO2 автомобилите поскапуваат за 1.000 евра

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow

Кои модели добија по пет ѕвезди на последното EuroNCAP тестирање?

Читај повеќе

Што повеќе се исплати: VW на струја или Golf бензинец?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како звучи Bugatti Bolide, вреден 4 милиони евра?

Читај повеќе

Поради неколку грама CO2 автомобилите поскапуваат за 1.000 евра

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Брутално: Пристигна најмоќниот сериски Golf во историјата на VW

Читај повеќе
  • play_arrow

Електричната G Class на Mercedes ќе може да се врти како тенк

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Mercedes го претстави идниот ривал на Porsche Taycan

Читај повеќе

Кои компактни половни автомобили најмногу се расипуваат?

Читај повеќе

Најскапиот автомобил во светот продаден за 135 милиони евра

Читај повеќе