Само 2 години и 3 месеци затвор за возачот што усмрти дете на Пластичарска и побегна

Очекував пресуда на 10 години. Кога ќе изгубиш дете, се знае како се чувствуваш, вели Себастијан Сановски, татко на 10-годишното дете што беше усмртено од автомобил минатиот месец на т.н. Пластичарска улица.

Таткото најави дека ќе се жали на денешната пресуда со која возачот Шукри Зеќири од Скопје доби затворска казна од 2 години и 3 месеци.

„Не му посакувам никому да му се случи ова. Ако имаме држава, треба да се суди правилно“, рече таткото на заминување од судот.

Во пресудата судијката Марија Клетничка наведе дека 21-годишниот Зеќири претходно не бил осудуван за кривично дело. Во времетраењето на затворската казна пресметано е и делото неукажување помош лице повредено во сообраќајна незгода за што определена му е затворска казна од 6 месеци. Тој доби и забрана за управување со моторно возило во период од 3 години.

Мажот возел со 76 километри на час. Зеќири претходно го призна делото, а рече дека избегал од страв да не биде тепан.

реклама

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Зошто треба да јадете кисела зелка цела зима?

Read more

Откриено дека црната дупка во центарот на Млечниот Пат ги искривува времето и просторот

Read more

Хроника

Шести ден ни трага ни глас од исчезнатата Вања, се пребаруваат и подруми и речни корита

Read more

Скопјанка овозможила возрасни да имаат секс со малолетнички и да ги снимаат

Read more

Ученик истакнал албанско знаме во училишниот двор во Велес

Read more

23-годишник од Мала Речица е вториот осомничен за знамињата на Попова Шапка, полицијата ги објави деталите

Read more
 

Вести

Најголемиот климатски самит во историјата почна со една голема промена

Читај повеќе
  • play_arrow

Автомобил удри во мечка кај Тетово – полесно повредени децата во возилото

Читај повеќе

Владимир Путин нареди бројот на руски војници да се зголеми за 170.000

Читај повеќе

Северна Кореја: Попречувањето на нашите сателити би било објава на војна

Читај повеќе

Шести ден ни трага ни глас од исчезнатата Вања, се пребаруваат и подруми и речни корита

Читај повеќе

Паника во Брисел поради Орбан: Ја држи ЕУ како заложник

Читај повеќе

Доларот зајакна, цената на нафтата стагнира

Читај повеќе

Скопјанка овозможила возрасни да имаат секс со малолетнички и да ги снимаат

Читај повеќе

Скопје повторно на врвот на листите на загаденост на воздухот

Читај повеќе