Само овие три места на телото мора да ги миете со сапун секој ден

Ако секој ден го миете целото тело со сапун, може да уништите многу корисни бактерии кои се наоѓаат на кожата.

Откако е почната пандемијата со коронавирусот, секојдневно слушаме дека мора да внимаваме на хигиената, редовно да ги миеме рацете за да се заштитиме себеси и другите од вирусот. Тоа секако е точно, но може да наведе да помислите дека е потребно секојдневно темелно миење на целото тело.

Сепак, претераното капење или туширање може да донесе бројни проблеми. Според докторите, освен рацете, само три дела на телото треба секојдневно да ги миеме со сапун, а тоа се пазувите, препоните и стапалата. Токму на тие место се создаваат габи или на нив може да дојде до некаква инфекција. Всушност, на тие делови на телото кожата е најчувствителна.

„Остатокот од телото може само да го измиете со вода. Ако целото тело го миете со сапун може да ги уништите сите корисни бактерии на кожата“, објаснува д-р Робин Чуткан, основач на Центарот за жени во Мериленд.

Според Сенди Скотницки, професор по дерматологија на Универзитетот во Торонто, темелното миење на целото тело со сапун и вода може да доведе до кожни проблеми како појава на егземи и слични состојби. Наместо тоа, подобро е да се фокусирате на оние делови кои навистина треба темелно да се измијат.

реклама

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Read more

Клуни одбил 35 милиони долари за еднодневно снимање реклама

Read more

Знаци што покажуваат дека старата љубов уште ве нема преболено

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Здравје

Сигнали кои предупредуваат дека не внесувате доволно протеини

Read more

Трудниците со ковид имаат повеќе компликации при породувањето

Read more

Зошто со годините потешко го поднесуваме мамурлакот?

Read more

Четири видови месо што треба да ги консумирате и две кои треба да ги избегнувате

Read more
 

Магазин

Сигнали кои предупредуваат дека не внесувате доволно протеини

Читај повеќе

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Читај повеќе

Подварок со компири: Посен ручек со кисела или слатка зелка

Читај повеќе
  • filter

Наоми Кембел ја отвори модната недела во Дубаи и воодушеви со својот изглед

Читај повеќе

Фетишот на стапала е еден од најчестите меѓу мажите

Читај повеќе

Маратонскиот секс не e гаранција за оргазам

Читај повеќе

Трудниците со ковид имаат повеќе компликации при породувањето

Читај повеќе

Митови за протеините во кои треба да престанеме да веруваме

Читај повеќе

Знаци што покажуваат дека старата љубов уште ве нема преболено

Читај повеќе